19. december: Vind dagens fede julepakke

I dagens julepakke finder du også næste års mest optalte it-produkt: En dansk version af Windows Vista Ultimate til en værdi af 3.999 kroner. Vind det her!

Her på PC World fejrer vi, at vi er Danmarks største webside om computere og forbrugerelektronik med hele 244.000 unikke besøgende om måneden.

Derfor vil vi i samarbejde med en lang række førende producenter af forbrugerelektronik udlodde præmier til en samlet værdi af over 100.000 kroner i løbet af december måned. Hver dag kan du vinde nye præmier.

Dagens flotte præmie er:

Microsoft Windows Vista Ultimate Edition på dansk

Windows Vista Ultimate er den mest avancerede udgave af Microsofts nye styresystem til almindelige hjemmebrugere og små firmaer.

Ultimate har alle funktionerne fra Vista Home Premium og Vista Enterprise, den ekstra spilforbedring WinSAT og en masse "Ultimate Extras" i form af onlineservices og meget andet.

Vista Ultimate er til professionelle pc-brugere, hardcore computerspillere, professionelle multimedieudøvere og pc-entusiaster.

Ultimate-versionen har naturligvis den flotte Aero-brugergrænseflade og understøtter op til 128 gigabyte ram. Og naturligvis klarer styresystemet også at køre flere kerner, så det aldrig er styresystemet, der løber tør for ressourcer, men derimod hardwaren. Dagens præmie har en værdi af 3.999 kroner.

Windows Vista Ultimate kan blive din.
Klik her for at deltage i dagens konkurrence.

Du kan læse mere om Vista i PC Worlds Vista-blog:
www.vistabloggen.dk

Husk at du stadig kan være med i tidligere konkurrencer, hvor der også er fede præmier på højkant.
Du finder oversigten her, og den opdateres løbende

Alle konkurrencer løber frem til den 31. december.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S