Torsdagstippet: Hvilket stik til ekstern harddisk?

En ekstern harddisk er en rigtig, rigtig god ide. Tit sker det nemlig først, efter du har mistet data, at du opdager, at du mangler dem. Men der er mange harddisk-interfaces at vælge imellem, så her er PC Worlds mini-guide til eksterne harddiske.

Med introduktionen af eksterne SATA-stik kaldet eSATA blev hele historien om eksterne harddiske lidt mere kompliceret.

For det betyder, at der i dag er seks forskellige muligheder, når du skal have ekstra lagerplads koblet til nemt og hurtigt.

Godt nok behøver det hele ikke at handle om hastighed, for skal du blot tage backup af dine personlige filer, spiller hastigheden ikke den centrale rolle, men samtidig kan det være en god ide at fremtidssikre sig, når der købes ind.

I dag er standarderne således:

  • USB 1.1 : 15 Mbps

  • FireWire 400 : 400 Mbps

  • USB 2.0 : 480 Mbps

  • FireWire 800 : 800 Mpbs

  • eSATA : 1.5 Gbps
  • eSATA 2 : 3.0 Gbps
  • De første kandidater er USB 1.1 og FireWire 400, og dem kan langt de fleste stryge fra listen med det samme. Med mindre du har et unikt og specifikt behov for at forbinde din eksterne harddiske til din pc med disse ældre og langsomme forbindelser, er der ingen grund til at fokusere yderligere på dem.

    USB 2.0 interessant, for dette er stikket, du med garanti finder på samtlige nyere pc'er. Er det maksimum kompatibilitet, du søger, er USB 2.0 altså svaret.

    FireWire er efterhånden også blevet rimeligt udbredt, ikke mindst fordi det bruges til at forbinde moderne videokameraer til pc'en. FireWire 800 er næsten dobbelt så hurtigt som USB 2.0, men ikke helt så udbredt, så her skal det være hastigheden, der skal være det afgørende argument.

    Er hastigheden det eneste argument, er eSATA det oplagte valg. Til gengæld er der stadig mange pc'er, der ikke har eksterne SATA-stik, men det skal nok komme. Der er ingen tvivl om, at eSATA fremover vil blive en særdeles udbredt metode at tilkoble eksterne lagringsenheder, fordi interfacet er en dedikeret lagringsforbindelser, der ikke ligesom USB og FireWire skal konvertere dataene, før de kan lagres.

    Har du ikke i dag en eSATA-port på din maskine, kan du få det ved at montere et PCI-kort med en eller to porte på. Har du allerede SATA-stik inde i maskinen, kan du for under 100 kroner købe en bagplade, der konverterer SATA til eSATA og sparer den ekstra hardware.

    Er du på udkig efter en ekstern harddisk, så husk at PC World for nyligt testede hele 14 forskellige af slagsen - med alle slags interfaces.

    Læses lige nu

      Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

      Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

      Københavnsområdet

      Netcompany A/S

      Test Consultant

      Københavnsområdet

      KMD A/S

      Senior Test Consultant

      Københavnsområdet

      AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

      Tech Lead til Datacenter Operations

      Københavnsområdet

      Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

      Digital transformation | Ballerup

      Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

      16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

      Navnenyt fra it-Danmark

      Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
      Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

      Boris Sudar

      Renewtech ApS

      Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

      Alexander Hoffmann

      GlobalConnect

      Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

      Erik Ebert

      Pentos