Første danske UMPC

Medion RIM 1000 bliver den første UMPC, der sælges i Danmark. Den ultra mobile pc kommer naturligvis med Windows Vista og bliver måske solgt i Aldi.

Det er længe siden, at vi har skrevet om UMPC'er. Dels fordi der ikke er kommet så mange modeller, som man havde regnet med og dels fordi, der endnu ikke er kommet nogen UMPC'er til Danmark siden, at den ultramobile pc blev introduceret for et år siden.

Men nu kommer så den store danske UMPC-overraskelse. Det bliver Medion, der kommer med den første UMPC. Styresystemet bliver endda Vista på dansk.

Selv om Medion ikke er et stort mærke i USA, så var det alligevel Medions UMPC, Bill Gates havde i hånden på årets CES-messe, da han holdt tale om Windows Vista.

I modsætning til de andre UMPC'er, vi har omtalt, så har Medion MD RIM 1000 et integreret skydetastatur og en touchpad.

Den berøringsfølsomme skærm er på 6,5 tommer med en opløsning på 800 gange 480 pixels. Harddisken er på 30 gigabytes, og der er 768 megabyte ram, hvilket jo ikke lyder af meget, når der er Vista indenbords. Men da det jo er en specialudgave af Vista til UMPC'er, skulle Vista kunne køres uden problemer.

Naturligvis er der indbygget 802.11b/g WiFi og Bluetooth 2.0, SD-kort læser og webcam. Alt sammen er det pakket ned i dimensionerne 19 gange 12 gange 3,2 centimeter.

Faraz Amjad, nordisk produktchef hos Medion, siger til PC Wold, at tastaturet nok ikke kommer med danske bogstaver. Han fortæller også, at UMPC'en måske bliver solgt i Aldi, når den kommer en gang i starten af marts måned.

Batterilevetiden er på fire timer, hvilket er rimeligt, men ikke helt nok til, at man kan rende for længe rundt uden oplader.

Medion RIM 1000 kommer til at koste 6.999 kroner.

Du kan se en demonstration af UMPC'en herunder:

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Teamledere til PETs indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Financial Accounting Consultant (SAP)

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland