Solid state disk på 9,5 millimeter

SimpleTechs nye solid state disk er blot 9,5 millimeter tyk. Det er omkring halvt så tykt som konkurrenternes harddiske.

De lavere priser på NAND flashhukommelse gør at de nye solid state drive kommer til at erstatte den almindelige, mekaniske harddisk. Ikke kun fordi de er robuste, men også fordi du med solid state diske lynhurtigt kan starte Windows Vista .

Vi har før skrevet om Sandisks nye solid state drive på 1,8 tommer harddisk på 32 gigabyte, hvor Sandisk hævder at opstartstiden for Vista kan reduceres til 35 sekunder.

Nu har SimpleTech , lavet en 2,5 tommer version med hele 64 gigabyte i sin Zeus-serie.

SimpleTechs harddisk er samtidig kun 9,5 millimeter tyk, hvilket er halvdelen af konkurrenternes harddiske. Da en solid state disk kan klare et større moderat fysisk pres end ordinære harddiske - og da SimpleTechs nye Zeus-disk er halv størrelse - vil den være velegnet i subnotebooks.

Prisen er ukendt, men det bliver ikke i den billige ende og den henvender sig derfor i første omgang til forretningsfolk og siden til almindelige brugere.

Læs mere om den nye solid state disk her.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S