Gratis spamfilter med support fra Bullguard

Nu kan du få en hjælpende hånd i kampen mod spam i din indbakke. Det danske sikkerhedsfirma Bullguard tilbyder et gratis spamfilter med support døgnet rundt. Hent filteret her.

Spam er irriterende, medmindre man vælger at tjene penge på det, og det er en kamp at undgå det i sin indbakke.

Men nu får internetbrugerne et nyt og gratis våben til at bekæmpe den onde, onde spam. Bullguard har lanceret et spamfilter med support, som ikke koster dig en krone. Supporten er tilmed døgnet rundt.

- Over 80 procent af alle mails, der sendes i dag, er spam. Med vores gratis spamfilter giver vi folk et værktøj til at holde deres indbakker rene. Til gengæld bruger vi deres input til yderligere at forbedre BullGuard Spamfilters effektivitet, siger Theis Søndergaard, CTO og medstifter af BullGuard.

Filteret fungerer således, at hvis en bruger rapporterer om en mail, der er spam, vil andre brugere ikke modtage denne mail i deres indbakke. Den vil i stedet ryge i spammappen.

Spamfilteret kan integreres med Outlook, Outlook Express, Windows Mail og Mozilla Thunderbird.

I forvejen er Bullguards Spamfilter en del af BullGuards sikkerhedsløsning Internet Security - der blandt andet har anti-virus, anti-spyware og firewall - og derfor har Bullguards nuværende kunder allerede spamfilteret.

Men da filteret bliver bedre, jo flere der bruger det, vil de eksisterende Bullguard kunder også opnå en gevinst ved det nye tiltag.

Hent spamfilteret her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS