Giv din pc et gratis online sikkerhedstjek

Få tjekket om din pc er sund og rask sikkerhedsmæssigt til at gå på nettet. Det er gratis, hurtigt og foregår online via en ny service, F-Secure Health Check. Prøv det her.

I denne kolde og kedelige vintertid kan man nemt blive lidt småsløj. Men hvad med din computer - er den helt sund og rask til lange aftener på nettet?

Det kan du finde ud af med en ny gratis online service, hvor du kan få tjekket, om din pc er helt på toppen sikkerhedsmæssigt, så du roligt kan surfe løs, mens sneen - måske - falder udenfor.

Det er sikkerhedsfirmaet F-Secure, der står bag tjenesten, der online undersøger, om din pc har de nødvendige sikkerhedsprogrammer og opdateringer.

F-Secure Health Check tjekker blandt andet din antivirus, antispyware, firewall, browser, Windows, mailprogram og en lang række andre programmer.

Bagefter har du et overblik over eventuelle risici på din computer. Servicen giver mulighed for at opdatere flere programmer direkte, men nogle skal du dog manuelt opdatere, efter du har tjekket computeren.

F-Secure Health Check kræver Internet Explorer 6 eller nyere og Windows XP eller Vista 32-bit. Det tager få minutter at scanne din pc, og servicen ændrer ikke på dit system.

Prøv F-Secure Health Check her.

Du kan også prøve en online virusscanner. Her finder du 13 online virusscannere, der enten scanner hele din pc eller en enkelt fil.

Jyske Bank

Graduate, Udvikling Erhverv

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior eksekveringsspecialist: Fra strategi til målbar levering

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse