’Nej til alle’ når du kopierer filer

Hvis du kopierer filer fra en mappe til en anden i Windows XP, og filnavnene er de samme, dukker der en boks op, hvor du kan sige ja til, at alle filerne skal erstatte de eksisterende. Men du kan ikke sige nej til dem alle, eller kan du?

Af og til kopierer du sikkert en masse filer fra et sted til et andet på din harddisk.

Men hvis du kopierer til en mappe, der indeholder filer med samme navne, opstår problemet.

Windows viser en boks, hvor du kan sige ja til at erstatte filerne i mappen med de nye filer, og du kan sige ja enkeltvis eller klikke på ’Ja til alle’.

Du kan også vælge nej, men en knap med ’Nej til alle’ findes ikke. Det er der dog råd for.

Er du ved at kopiere en masse filer og får brug for at sige ’Nej til alle’, så skal du bare holde SHIFT-tasten nede og klikke på ’Nej’.

Så enkelt er det. Funktionen er smart, hvis du skal flytte en masse filer og kun vil flytte dem, der er nye.

Husk, at du kan flytte og kopiere filer hurtigere med en lille tilføjelse til Windows. Find den her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologiens frontløbere i en forandringsfyldt verden

    CIO’erne spiller en centrale rolle i at drive moderne virksomheder fremad i en usikker tid.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job