Zvansen :-)
alt attributten er som du måske ved en tekst der beskriver det enkelte billede. Som sådan kan det måske virke overflødigt. Der er dog to gode grunde til at benytte det.
1. Det er en fast integreret og nødvendig del af HTML eller XHTML specifikationerne, så for at lave valid kode må denne attribut altså eksistere i din kode. Man kunne så bare lade den være alt="" for den sags skyld.
2. Den alternative tekst er dog ud over at være en del af specifikationen for de 2 clientside markup sprog (HTML og XHTML) et ganske godt værktøj for blinde, svagseende, folk der slår billeder fre for at surfe hurtigere og lign. Samtidig fungere den også som tooltip tekst i visse browsere hvilket gør den til en glimrende måde at beskrive billedet på. Personligt kan jeg kun anbefale at beskrive alle billeder, Også selvom det måske bare står LOGO eller lign. Min personlige rettesnor er lidt at hvis man ikke kan finde en passende beskrivelse til billedet, så er det nok fordi billedet er overflødigt. ;)
<img> tagget er jo oprindelig indføjet i specifikationerne, ikke for at kunne benyttes til smarte layout billeder, streger, kasser osv, men for at give muligheden for at sætte billeder sammen med tekst der kan hjælpe med forståelsen af teksten. Det er så senere hen blevet benytte af kreative mennesker til at lave smarte brugerflader osv.
Det samme "problem" er der med tables. <table> tagget er oprindelig ikke ment til at skulle bruges til at layoute websider med, men derimod det som navnet antyder nemlig at beskrive data i tabulær form. I mangel af bedre har nogle smarte mennesker dog set fordelen ved <tabel> taggets kasse struktur og benyttet det på pussige måder.
Heldigvis findes der i dag alternativer til begge dele. Desværre er de ikke helt så effektivt implementeret som man kunne ønske især ikke på <img> siden, dog er der med CSS (Cascading style sheets) rigtig mange gode muligheder for at undgå table-designs og i stedet benytte de tags og teknologier det specielt er udviklet til at lave layout og design opbygning af sider (<div>, <span>, og css). På billed siden kan man dog også ganske udemærket undgå at benytte <img> tagget til alle de små finurlige billeder man bruger i sin layout opbygning. Dette kan gøres gennem css og <div>, <span> tags. Faktisk er der en væsentlig fordel ved dette da man reelt set kan slå hele layoutet fra ved at fjerne den eksterne css fil og så kan brugeren nøjes med selve indholdet hvis det er det man som bruger ønsker.
Desværre er der ikke mange der har indset disse muligheder endnu, på trods af at alle taler om at adskille content fra design, men man kan da kun håbe med tiden at flere og flere begynder at interessere sig for selve teorien bag det at bygge et website og de teknologier der er til rådighed, fremfor at tro de har styr på det hele fordi de kan få det til at se ordentlig ud i vore dages browsere.
Hvis det skulle have vækket din interesse at kigge lidt nærmere på hvad det egentlig er man sidder og laver når man benytter HTML og lign så kan du formodentlig få lidt ud af følgende links:
Om DOCTYPE:
http://www.htmlhelp.com/tools/validator/doctype.htmlFear of stylesheets:
http://www.alistapart.com/stories/fear/http://www.alistapart.com/stories/fear2/http://www.alistapart.com/stories/fear3/http://www.alistapart.com/stories/fear4/CSS Layout teknikker:
http://www.glish.com/css/Om XHTML:
http://www.w3schools.com/xhtml/default.aspGenerelt:
http://archive.webstandards.org/edu_faq.htmlhttp://www.alistapart.com/stories/readspec/www.w3c.org (
http://www.w3c.org/Consortium/)
Håber det kan hjælpe dig lidt videre :-)
De bedste hilsner
Oscar Eg Gensmann