Torsdagstippet: Oplåsning af låste filer

Hver dag sletter, omdøber og flytter vi tit filer, men nogle gange kan vi komme ud for, at nogle filer bare ikke gider opføre sig, som vi ønsker. Se her hvad du så kan gøre.

Hver dag sletter, omdøber og flytter vi tit filer, men nogle gange kan vi komme ud for, at nogle filer bare ikke gider opføre sig, som vi ønsker.

Det kan være fordi, at filen er i brug af en eller anden proces eller på anden måde er blokeret.

Det kan også dreje sig om tilladelsesindstillingerne for en fil, som blokerer dig i at slette den.

Unlocker er en udvidelse til Stifinder, som gør det muligt at slette, omdøbe eller flytte filer i sådanne tilfælde.

Efter du har installeret det, vil du finde et nyt menupunkt, når du højreklikker på en fil eller mappe.

Dette er Unlocker, og hvis du aktiverer det, vil Unlocker tjekke, om for eksempel en fil i øjeblikket er bundet af nogle andre programmer.

Kan slette filer

I billedet til højre ses en situation, hvor et Word-dokument er åbent, og vi derfor ikke kan slette filen.

Ved at bruge Unlocker kan vi finde ud af, at filen er i brug og derefter give dig mulighed for enten at afslutte processen eller låse bindingen op. Efterfølgende kan du udføre den handling, du fra start af ønskede.

Dette er et tænkt scenarie, hvor man nok normalt bare ville lukke Word ned, men selve problemstillingen fremkommer.

Unlocker kan desuden slette filer, som du normalt ikke kan slette, når de er blokeret mod en handling. Det kan for eksempel være en omdøbning af en systemmappe.

Unlocker vil i disse tilfælde give dig mulighed for at slette alligevel, ved at den vil omdøbe mappen ved en genstart af computeren.

Dette kan især være en god mulighed at have, hvis man kommer ud for, at et bestemt problem kræver, at man sletter en systemmappe, hvormed man ved Windows bagefter reparer sig selv igen automatisk.

Hermed sparer man en masse besvær på objekttilladelser og meget andet.

Du kan hente Unlocker her.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect