Dell på banen igen - overgår HP i kampen om 3PAR

Først bød Dell milliarder for storage-virksomheden 3PAR, så overbød HP. Nu er Dell klar med en endnu større pose penge.

Artikel top billede

Det er kun 10 dage siden, at Dell meldte ud, at man havde i sinde at købe storage-virksomheden 3PAR, men siden da er prisen skudt voldsomt i vejret.

Dell var i første omgang villig til at betale omkring 6,7 milliarder kroner for 3PAR, men få dage efter meldte HP sig klar til at lægge omkring 9,4 milliarder kroner på bordet for samme virksomhed.

Selvom 3PAR efterfølgende meddelte, at Hewlett-Packards tilbud "efter al sandsynlighed" ville blive accepteret af 3PARs bestyrelse, så har Dell netop atter taget teten med et helt nyt - og højere - bud på virksomheden.

Selskabet oplyser, at det vil betale 24.30 dollar per 3PAR-aktie, hvilket giver en samlet pris for selskabet på 1,6 milliarder dollar eller 9,7 milliarder kroner.

Ifølge Dell har 3PARs bestyrelse accepteret dette, men handlen skal dog først godkendes af myndighederne.

Det fremgår ikke på det eftertragtede selskabs hjemmeside, om det hermed blot er et spørgsmål om tid, før Dell kan blive ny ejer - eller om HP får mulighed for at komme med et nyt bud.

Dell og HP's budkrig dækker over, at de - og andre 'allround'-teknologikæmper som IBM og Cisco - ser store indtjeningsmuligheder i den svimlende vækst, der er i erhvervslivets datamængder, hvor alle virksomheder tracker, måler og analyserer enhver form for tilgængelig data.

I takt med at digitaliseringen vinder indpas på alle niveauer i virksomhederne, vokser deres datamængder nemlig også, fordi alle handlinger i virksomheden registreres.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Netcompany A/S

    DevOps Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    Everllence

    Software Developer – R&D

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil