TDC: Vi skal overhovedet ikke splittes op i bidder

Chef i TDC tager den ny telelov helt med ro, selv om den giver IT- og Telestyrelsen muligheden for at dele et teleselskab op.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: Ny lov: Telestyrelsen kan nu tvangsdele teleselskaber

IT- og Telestyrelsen får et kraftigt redskab, når den ny danske telelov træder i kraft senest til maj næste år.

Med værktøjet i hånden kan styrelsen adskille et dominerende teleselskabs infrastruktur-forretning fra selskabets tjeneste-forretning. Dog forbliver ejerskabet det samme.

Redskabet hedder funktionel separation eller funktionel adskillelse.

I Danmark er den dominerende spiller på telemarkedet TDC, som ejer hele det gamle telefonnet, YouSee-kabelnettet samt et fibernet i hovedstadsregionen.

TDC's chef for public affairs, Anders Thomsen, tager IT- og Telestyrelsens nye værktøj med ro.

"Det kommer overhovedet ikke på tale," siger han.

Allersidste mulighed

Redskabet er vedtaget på EU-niveau, og Danmark skal derfor implementere EU-direktivet, som altså indeholder dette værktøj. Et værktøj, som IT- og Telestyrelsen i øvrigt kun kan anvende efter at have rådført sig med Europa-Kommissionen.

Anders Thomsen mener, at det er en fordel, at IT- og Telestyrelsen nu får redskabet.

"Vi synes, at det er positivt, og det øger nu forudsigeligheden, fordi vi kender vilkår og betingelser for en eventuel funktionel separation, og det understreges, at det kun kan ske i ganske særlige tilfælde, og vi mener derfor, at vi godt kan udelukke, at det overhovedet bliver relevant i Danmark," siger han.

I bemærkningerne til lovforslaget til den ny telelov står der, at funktionel adskillelse kun kan gennemføres "rent undtagelsesvist".

"Det skal være allersidste mulighed for at rette op på nogle meget alvorlige konkurrence-problemer," siger Anders Thomsen.

Han mener, at tidligere undersøgelser af TDC har vist, at der ikke foregår diskrimination af fremmede udbydere i TDC's engrosforretning.

"Det betyder, at vi overhovedet ikke er i en situation i Danmark, hvor vi opfylder de krav, der skal til (for at blive adskilt, red.)," fortæller TDC's chef for public affairs.

IT- og Telestyrelsen afsluttede høringsfasen til den ny telelov ved sidste måneds udgang.

Selve loven skal være på plads inden 25. maj næste år, da det er fristen for implementeringen af EU's teledirektiv-pakke.

Læs også: Ny lov: Telestyrelsen kan nu tvangsdele teleselskaber

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo