Microsoft retter Stuxnet-fejl i Windows XP

Tirsdag rettede Microsoft en af de kritiske fejl i Windows XP, der er blevet udnyttet af ormen Stuxnet til at give adgang til systemer ved hjælp af styresystemets print spooler service. Men alt er ikke rettet.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Print spooler-rettelsen er en ud af ni opdateringer, som Microsoft udsendte tirsdag i virksomhedens faste, månedlige opdateringspakke, og rettelsen er en ud af fire, der har fået betegnelsen 'kritisk'.

"Den farligste af fejlene er problemet med print spooler-tjenesten," skriver Joshua Talbot fra Symantec Security Response om Microsofts nye opdateringer.

"Symantec har påvist, at netop denne sårbarhed udgør en af de indbyggede angrebsvektorer i den berygtede Stuxnet-trussel, som er målrettet industrielle kontrolsystemer. Det er samtidig beviset for, at sårbarheden allerede bliver udnyttet af kriminelle," fortsætter han.

Stuxnet-ormen blev opdaget i juli og var designet til at stjæle industrielle hemmeligheder.

Microsoft rettede en anden fejl med relation til Stuxnet i sidste måned, men print spooler-fejlen repræsenterer en ny angrebsvektor for ormen.

Det var Kaspersky Lab og Symantec der først kunne præsentere Microsoft for fejlen.

Stadig to huller

Kaspersky Lab fortæller, at virksomheden har "identificeret endnu en 0-dags fejl i Stuxnet-koden, denne gang en såkaldt 'Elevation of Privilege(EoP)'-sårbarhed. Den kan ormen udnytte til at få kontrol over et helt system. En anden EoP-fejl blev identificeret af medarbejdere hos Microsoft, og begge sårbarheder vil blive rettet som en del af en større sikkerhedspakke i den nærmeste fremtid."

Det betyder, at der foreløbigt er identificeret fire sårbarheder med relation til Stuxnet, hvoraf kun de to er blevet rettet.

"Det faktum, at ormen anvender fire hidtil ukendte sårbarheder, gør den virkeligt til noget særligt set i forhold til malware generelt," skriver Kaspersky.

"Det er første gang vi har arbejdet med en trussel, der viste sig at indeholde så mange 'overraskelser'."

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen 

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    KMD A/S

    BI Enterprise Architect

    Nordjylland

    Formpipe Software A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job