Microsoft retter Stuxnet-fejl i Windows XP

Tirsdag rettede Microsoft en af de kritiske fejl i Windows XP, der er blevet udnyttet af ormen Stuxnet til at give adgang til systemer ved hjælp af styresystemets print spooler service. Men alt er ikke rettet.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Print spooler-rettelsen er en ud af ni opdateringer, som Microsoft udsendte tirsdag i virksomhedens faste, månedlige opdateringspakke, og rettelsen er en ud af fire, der har fået betegnelsen 'kritisk'.

"Den farligste af fejlene er problemet med print spooler-tjenesten," skriver Joshua Talbot fra Symantec Security Response om Microsofts nye opdateringer.

"Symantec har påvist, at netop denne sårbarhed udgør en af de indbyggede angrebsvektorer i den berygtede Stuxnet-trussel, som er målrettet industrielle kontrolsystemer. Det er samtidig beviset for, at sårbarheden allerede bliver udnyttet af kriminelle," fortsætter han.

Stuxnet-ormen blev opdaget i juli og var designet til at stjæle industrielle hemmeligheder.

Microsoft rettede en anden fejl med relation til Stuxnet i sidste måned, men print spooler-fejlen repræsenterer en ny angrebsvektor for ormen.

Det var Kaspersky Lab og Symantec der først kunne præsentere Microsoft for fejlen.

Stadig to huller

Kaspersky Lab fortæller, at virksomheden har "identificeret endnu en 0-dags fejl i Stuxnet-koden, denne gang en såkaldt 'Elevation of Privilege(EoP)'-sårbarhed. Den kan ormen udnytte til at få kontrol over et helt system. En anden EoP-fejl blev identificeret af medarbejdere hos Microsoft, og begge sårbarheder vil blive rettet som en del af en større sikkerhedspakke i den nærmeste fremtid."

Det betyder, at der foreløbigt er identificeret fire sårbarheder med relation til Stuxnet, hvoraf kun de to er blevet rettet.

"Det faktum, at ormen anvender fire hidtil ukendte sårbarheder, gør den virkeligt til noget særligt set i forhold til malware generelt," skriver Kaspersky.

"Det er første gang vi har arbejdet med en trussel, der viste sig at indeholde så mange 'overraskelser'."

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen 

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S