Synoptik på bar bund omkring mystisk fortids-mail

En forældet mail fra Synoptik er ved en fejl sendt ud til 30.000 tidligere og nuværende kunder. Optikerkæden klør sig stadig i nakken - hvad skete der egentlig?

Artikel top billede

30.000 danskere modtog i går en mail fra Synoptik om indkaldelse til synskontrol i 2008 eller i 2009. Siden har Synoptik så undskyldt miseren, men optikerkæden ved endnu ikke helt præcis, hvad årsagen til de mange spammails er.

Optikerkæden Synoptik har svært ved at se en enestående årsag til, at der i går blev sendt omkring 30.000 spam-mails om synskontroller fra fortiden - mere nøjagtigt i 2008 og 2009.

Læs også: Synoptik spammer 30.000 danskere med fortids-mail.

Synoptiks it-chef, Thomas Fischer, forklarer til Computerworld, at optikerkæden er i gang med at sætte en ny version af sit webbooking-system i drift til den svenske afdeling af Synoptik.

I forbindelse med det arbejde er der ved en fejl skudt gamle kontrol-aftaler af sted til personer, der havde et kundeforhold med Synoptik i 2008 og/eller 2009.

"Der er sket en fejl, og vores kunder har i bedste fald ignoreret mailen, og er i værste fald blevet irriteret. Det er heller ikke godt nok," siger Thomas Fischer i sin mobiltelefon fra Holland, hvor han befinder sig på en konference.

Har gamle data liggende

Han forklarer, at Synoptik grundet journalforpligtelse har dokumentationen for kunde-indkaldelse til synskontroller liggende, ligesom optikerkæden eksempelvis også har resultatet af synsundersøgelse fem år tilbage i tiden på lager.

I nuværende stund erkender Thomas Fischer over for Computerworld, at han ikke har det helt store overblik over situationen fra Holland.

Han har dog beordret arbejdet med udrulningen af det svenske booking-system stoppet, indtil der er klarhed over, hvad der er årsagen til auto-udsendelsen af 30.000 mails til tidligere og nuværende kontakt-linse-kunder.

I kølvandet på udsendelsen af de forældede indkaldelsesmails har Synoptik sendt en undskyldnings-mail til alle de berørte modtagere af den første servicemeddelelse.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec