15 milliarder produkter med internet i 2015

Hent film online mens du sidder på bagsædet i bilen eller få trafikrapporter på den nye særlige hjemmetelefon. Det er eksempler på nye måder, som internettet vil snige sig mere og mere ind i vores hverdag.

SAN FRANCISCO: I 2015 vil der være 15 milliarder elektroniske produkter med internetadgang i verden, det var spådommen under et oplæg på Intel Developer Forum.

Men allerede i dag ser vi starten på udviklingen, for det er ikke længere sjældent at se folk med en mobil, der kan gå online, ligesom en bærbar naturligvis kan det samme.

Men andre typer produkter i vores hverdag vil kunne udnytte de mange fordele ved at være online.

For eksempel IP Media Phone der er en genopfindelse af hjemmetelefonen.

Men glem alt om en drejeskive som på den gamle hjemmetelefon, Media Phone er spækket med muligheder som vejrudsigt, traffikrapporter, kalender og meget mere. Oplysninger som telefonen selvfølgelig henter via internettet.

Et andet eksempel er In-Vehicle Infotainment til bilen, hvor man får en meget avanceret 3D-navigation, der ikke bare viser ruten, men også viser særlig interessante steder på vejen med mere.

På bagsædet kan passagerne blive underholdt af skærme bag i forsædernes nakkestøtter. Her kan man gå online og tjekke websider eller hente film fra nettet.

Det hele hører under fremtidens internet, The Embedded Internet, som vi lige så godt kan forberede os på at møde. Men det gør bestemt heller ikke noget.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere