Google på storindkøb: Opkøber selskaber i massevis

Se hvor mange virksomheder Google allerede har købt i år. Microsoft har ikke købt en eneste.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Google har haft den store tegnebog fremme i år.

Selv om der stadig er flere måneder tilbage af 2010, har Google allerede nu stået bag opkøbet af 23 virksomheder, lyder det fra analysefirmaet CB Insights.

CB Insights bemærker, at Googles opkøb i år indtil videre svarer til virksomhedens samlede opkøb for hele perioden 2007 - 2009, og analysefirmaet kalder det "et hæsblæsende opkøbsræs," Google er ude i.

"I forhold til hvor meget snak der har været om Android og væksten i det mobile marked, så er det overraskende at se, at Googles opkøb først og fremmest har at gøre med internet-software og -tjenester. 20 af de 23 opkøbte selskaber beskæftigede sig med internettet, mens kun to var mobil-virksomheder," pointerer analysefirmaet i et blogindlæg.

CB Insights påpeger, at konkurrenten Microsoft til sammenligning ikke har købt en eneste virksomhed i år. 

Men hvad er det så for nogle virksomheder, Google er ude efter?

Søgevirksomheder og social media

Tre af de opkøbte selskaber opererede på søgeområdet, og tre beskæftigede sig med sociale medier.

En virksomhed fokuserede, ifølge CB Insights, på spil, mens en anden arbejdede med e-mail.

"Inden for de sidste par år er det blevet almindeligt for teknologi-virksomheder at købe sig vej til innovationer og nye markeder, frem for at opbygge området på egen hånd," forklarer Dan Olds, som er analytiker ved Gabriel Consulting Group.

"Googles mange opkøb viser, at virksomheden i høj grad er på udkig efter både ny teknologi og nye markeder."

Det kan måske virke underligt, at der bliver lagt så mange penge uden for virksomheden, når nu Google har ry for at satse på innovation blandt egne medarbejdere. Men Dan Olds mener, at det bare viser, hvor seriøst Google arbejder med at komme ind på nye markeder.

"Google har meget intern innovation. De giver faktisk ingeniørerne særlig tid til at arbejde på deres egne projekter," forklarer han.

"Det faktum, at de derudover også opkøber andre virksomheder i hobetal, understreger bare, hvor alvorligt de tager arbejdet med at komme ind på nye markeder."

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job