Prosa: CSC har ikke betalt indere endnu

I foråret lovede CSC dansk overenskomst til underbetalte indere efter en politianmelselse. Men inderne har stadig ikke fået deres løn, siger it-fagforbund.

Artikel top billede

It-kæmpen CSC, der blandt andet leverer it-løsninger til den danske stat, har stadig ikke betalt de Indere, som i foråret kostede firmaet en politianmeldelse for at underbetale de udenlandske ansatte.  

Det siger it-fagforbundet Prosa, som har undersøgt om de CSC-ansatte indere har fået den løn de er blevet lovet når de returnerer til Indien. 

"De har været ude at love det her til 15-20 stykker, men der er mange flere, som burde have haft det," siger Hanne Lykke Jespersen til Computerworld.  

Efter forårets politianmeldelse af virksomheden lovede CSC at rette op på arbejdsforholdene blandt andet ved at sætte de indiske ansatte på dansk overenskomst og udbetale forskellen fra den tidligere kontrakt, når inderne vendte hjem til hjemlandet.  

Men ifølge Prosa har de medarbejdere, som er returneret til Indien nu på fjerde måned ikke modtaget en krone fra CSC, sådan som de ellers er blevet lovet.  

"Den 21. september har CSC sendt et nyt brev til dem om, at nu vil de (inderne, red.) få pengene. Men ikke noget om hvornår, og de har stadig ikke fået pengene," siger Hanne Lykke Jespersen.  

Fagforbundet dokumenterer den manglende udbetaling af løn fra CSC blandt andet med kopier af et tillæg til indernes kontrakt og et brev fra virksomheden til de indiske medarbejdere, som fagforbundet har fået overdraget anonymt af "en modig mand," som Hanne Lykke Jespersen udtrykker det.  

"Det er utroligt frækt af CSC, at selskabet stadig ikke betaler vores udenlandske kolleger deres løn, og det er flabet ud over alle grænser, at den fører offentligheden bag lyset om det, " siger Hanne Lykke Jespersen i en pressemeddelse fra Prosa.  

Det er endnu ikke lykkedes at få en kommentar fra CSC.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS