ITEK: Vi har ikke brug for en it-minister

En it-minister er overkill, mener it-brancheorganisationen ITEK. It-branchen har nemlig brug for modspil fra forskningsverdenen, lyder argumentet.

Artikel top billede

ITEK-direktør Tom Togsverd mener, at Danmarks it-branche har brug for samspillet mellem industri og forskning.

Direktør Tom Togsverd fra Dansk Industris it-brancheforening, ITEK, mener modsat Socialdemokratiet ikke, at Danmark bør få sig en it-minister, næste gang en statsminister skal sammensætte sin regering. 
 
Læs også:
S stræber efter at få en decideret it-minister  
 
"Vi skal ikke have en særskilt it-minister, fordi der ikke er kritisk masse nok i it-industrien til en minister alene for det område," forklarer Tom Togsverd til Computerworld.
 
Han forklarer, at vi på med den nuværende minister for videnskab, teknologi og udvikling har den perfekte kombination af af videnskab på den ene side og it- og teleområdet på den anden, fordi der er en rigtig god synergieffekt mellem forskningsverdenens og industriens dagsorden.
 
"Kombinationen af en minister med it som sit erhvervsområde sammenholdt med luft under vingerne i form af en innovations- og videnskabsdagsorden passer rigtig godt sammen. Det skyldes, at it-branchen i virkeligheden er innovatørerne i dagens samfund," fastslår Tom Togsverd.
 
Charlotte Sahl-Madsen gør det rigtige
ITEK-direktøren peger på, at der under tidligere videnskabsminister Helge Sander (V) var en generel kritik af, at ministeren ikke var erhvervsorienteret nok.
 
Derfor blev it-industrien fra flere sider ønsket over i Økonomi- og Erhvervsministeriet.
 
Men med februar-udnnævnelsen af Charlotte Sahl-Madsen har Danmark ifølge Tom Togsverd fået en kvinde, der netop kan sammenflette og sætter pris på samspillet mellem de tre ben (videnskab, teknologi og udvikling), som Videnskabsministeriet har som sit ansvarsområde.
 
Han peger samtidig på, at hvis it-området endelig skulle flyttes til andre ministerier skulle det helt ind i Statsministeriet.
 
"Man kan jo kun håbe på, at statsminister Lars Løkke Rasmussen begynder at fremhæve it i sine taler på lige fod med EU-Kommissionens formand (José Manuel) Barroso, der helt uden omsvøb taler om, at EU har en digital agenda," lyder det fra ITEK's direktør.  

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job