Find de forsvundne nøgler med mobilen

Se hvor konen gemmer sig i storcentret, eller hvor der er havregryn i supermarkedet. Nokia har gang i udviklingsafdelingen og har blandt andet fokus på navigation med mobiltelefonen. Se hvad Nokia knokler med for tiden, og som kan blive dagligdag for os alle.

Du træder ind i Fields eller Fisketorvet, og via mobilen henter du et kort, hvor du kan se, hvor i centret du er, og hvor hver enkelt butik ligger.

Og ikke nok med det så kan du også se, at din kone befinder sig i den nærmeste skobutik i centret.

Ovenstående eksempel er ikke virkelighed endnu, men kan blive det. Nokia arbejder med et område, mobilproducenten kalder 'Bringing navigation indoors', der handler om, at navigation ikke kun foregår udenfor i bilen.

Ifølge Nokia tilbringer folk mest tid indendørs, og med et stigende antal produkter med navigationsegenskaber er det oplagt at kombinere de muligheder.

Eksemplet fra et storcenter kunne også være en lufthavn (hvor man skal finde en bestemt gate), et universitet (hvor man skal finde et auditorium) eller måske bare et supermarked (hvor man med navigationshjælp hurtigt kan finde mælken).

Men ikke nok med at man for eksempel hurtigt kan finde den nærmeste Matas i storcentret, man kan også finde konen, kæresten eller kammeraten. Så længe de giver tilladelse, kan du se, hvor de er, og de kan se, hvor du er.

Find vovsen

For virksomheder kan teknologien bruges til, at medarbejderne for eksempel kan finde den nærmeste printer eller det nærmeste ledige mødelokale.

Uanset hvor det er, er kravet, at der det pågældende sted skal være WiFi, men ellers kræver det ikke særlig hardware eller lignende.

I øjeblikket tester Nokia indendørs navigation i 50 af virksomhedens egne bygninger, og næste år forventer den finske gigant at udbrede forsøget - måske til et universitet.

På jagt efter nøglerne

'Local sensor' er et andet område, som Nokia arbejder med. Her bliver mobiltelefonen udstyret med en sensor, så man kan finde forsvundne nøglebundter, hunde og børn...

Vel at mærke hvis den pågældende genstand eller levende væsen er udstyret med en mobiltelefon med sensor eller et såkaldt tag.

Teknologien virker op til 500 meter og viser vej og distance til genstanden eller personen, og der er ikke behov for GPS eller WiFi.

Eneste minus må være, at 'local sensor'-teknikken ikke kan bruges til at finde sin forsvundne mobiltelefon...

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S