Start programmer i Vista uden at bruge musen

Det er faktisk meget nemt at åbne et program i Windows Vista uden at bruge musen. Om det så også er hurtigere kommer an på, hvor kvik man er på tasterne, men det er i hvert fald en fordel, hvis din hånd i forvejen lider af for mange museklik. Se her hvordan du gør.

Om det er hurtigere at bruge tastaturet end musen i situationer, hvor man kan bruge begge metoder, handler i høj grad om, hvor hurtig man er på tasterne.

Men en fordel ved at slippe musen af og til er at undgå alt for mange museklik, som jo i værste tilfælde kan føre til museskader.

I Windows Vista kan du i stedet for at klikke med musen bruge styresystemets søgefunktion, når du vil starte et program.

Tryk på Windows-tasten, så åbner Start-menuen. Skriv det du vil søge efter for eksempel 'Firefox', og straks finder Vista de resultater, der matcher din søgning.

Med piletasterne og bagefter 'enter' kan du starte programmet. Du kan også nøjes med for eksempel at indtaste 'Fir' og se, om det er nok til, at Vista finder Firefox.

Det er ikke kun programmer, men også diverse filer, som du kan finde.

Så skal du lynhurtigt finde et bestemt musiknummer, du har liggende, et bestemt billede (med en nemmere titel end img_6465...) eller et Word-dokument, så er denne funktion værd at bruge.

Husk, at du kan få en 'Luk computeren'-knap i Vista. Se her hvordan du gør.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job