Prøvekørt: Move It rykker ikke meget

Nero står bag programmet Move It, der kommer af en glimrende idé; flyt filer fra a til b nemmest muligt. For eksempel fra mobil til kamera, fra pc til YouTube og ikke mindst fra pc til iPod. Men er det lykkes at lave et program, der fungerer efter hensigten?

Prøvekørt: Move It rykker ikke meget

Vi får flere og flere elektroniske produkter, og de kan mere og mere. Mobilen fyldes med musik, billeder og video, det samme gør pc'en naturligvis og din iPod.

For at gøre det nemt at flytte indhold fra den ene genstand til den anden har Nero lavet programmet Move It, der koster 4-500 kroner.

Her er idéen, at du kan sætte mobilen, kameraet, iPod'en osv. til pc'en og via programmet flytte filer fra a til b - konvertering sker automatisk.

Drilsk opdatering

Man kan også bruge programmet sammen med online-tjenester som MySpace og YouTube, og man kan få programmet til automatisk at kopiere indhold fra for eksempel en mobiltelefon til pc'en.

Move It begyndte med at drille (og gør det sådan set stadig). Når vi åbner programmet, henter det en webside frem, hvor man kan downloade en opdatering. Men efter flere end fem forsøg vil opdateringen stadig ikke installeres, og vi får fejlmeddelelser i stedet.

Og fejl er desværre noget, man jævnligt støder på i Move It. I hvert fald fungerer programmet ikke så godt, som vi havde håbet.

God til iPod

Lad os tage nogle eksempler - både gode og dårlige. Er du ivrig bruger af YouTube og uploader dine egne videoklip til siden, kan Move It gøre det nemmere for dig - eller kan det?

Vi prøvede at uploade et klip, men det mislykkedes, og vi fik ikke nogen forklaring på hvorfor. Bagefter prøvede vi at uploade klippet manuelt til YouTube, og det gik fint.

Vi satte et digitalkamera til computeren, men det ville Move It slet ikke registrere trods gentagne forsøg.

Snyd iTunes

Så prøvede vi at sætte en Nokia-mobil og en iPod til computeren. Vi kunne ikke flytte billeder og musik fra iPod'en til mobiltelefonen, men vi kunne godt flytte billeder fra mobilen til iPod'en.

Og fra iPod'en til pc'en blev vi positivt overraskede, for her kunne vi flytte billeder og musik frem og tilbage, og så bliver Move It straks mere interessant, for det betyder, at man kan springe iTunes over, når der skal ny musik på iPod'en.

Nero skal have ros for idéen med Move It, men i praksis fungerer programmet desværre ikke godt nok.

Vi ved godt, at det vil være en præstation på størrelse med at lande på Mars at skabe et program, der fuldstændig problemfrit kan konvertere alle filtyper og flytte dem frem og tilbage uden, at der opstår et eneste problem.

Men der er alligevel for mange småproblemer med Move It til, at det umiddelbart er pengene værd.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos