Nu kommer fremtidens fjernsyn til Danmark

Endelig! Sony vil sælge sit første og tre millimeter tynde OLED-fjernsyn i Danmark. Teknologien er udset til at erstatte plasma- og LCD-tv. Men den nye teknik er dyr - se her hvor meget fjernsynet koster.

Vi har vænnet os til LCD- og plasma-fjernsyn, men fremtiden tilhører OLED - og faktisk er fremtiden lige om hjørnet.

Sony har netop annonceret, at koncernens første OLED-tv, XEL-1, sættes til salg i Danmark i begyndelsen af 2009.

Det bemærkelsesværdige ved fjernsynet er størrelsen. Det er på sit tyndeste punkt tre millimeter, men teknologien gør, at fjernsynene kan produceres endnu tyndere. Sony har tidligere fremvist en OLED-prototype med en tykkelse på vanvittige en millimeter.

Den aktuelle model er udstyret med en beskeden skærm på 11 tommer, og det er jo langt fra de LCD- og plasmamodeller på 32 og 42 tommer, som vi har fyldt vores dagligstuer op med de seneste par år.

Til gengæld har den nye teknologi en række fordele: Med OLED får du pænere billeder af især hurtigt bevægende objekter, bedre kontrast og responstid, og fjernsynene bruger desuden mindre strøm.

Der skal tænkes kreativt, når ledninger skal forbindes til et superslankt fjernsyn. Derfor er tilslutningsmulighederne gemt i foden, hvor der er HDMI-port, tv-tuner, USB-port og mulighed for tilslutning til ens netværk.

Opløsningen på Sonys nye tv er ikke ligeså imponerende som designet. Kun 960 gange 540 pixels er der plads til, så vi er ikke i nærheden af HD-opløsning.

Se video af fjernsynet

Det er nok de færreste, der midt i disse finanskrisetider hiver tegnebogen frem og scorer Sonys nye tv. Prisen er 30.000 kroner, når fjernsynet kommer ud i de danske butikker i løbet af januar 2009.

Her kan du se Sony XEL-1, da det blev lanceret i Japan.

Her er prototypen på en OLED-skærm, der blot er en millimeter tynd.

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet