Stor konkurrence: Vind fed hardware til din nye pc

Drømmer du om ny processor, nyt bundkort og nyt grafikkort? Så deltag i PC Worlds konkurrence hvor du kan vinde en komplet platform til din nye computer - eller nogle af de nyeste processorer som trøstpræmie. Se hvordan du deltager her.

Artikel top billede

Computere kan hurtigt blive en dyr hobby, for der er altid lige en ting eller to, som kan blive hurtigere.

Heldigvis er både AMD og MSI parat til at hjælpe dig lidt på vej via PC Worlds konkurrence.

Derfor kan du fra og med i dag deltage i konkurrencen om i alt fire fede præmier. Alt du skal gøre er at svare på en række spørgsmål. Se nederst i historien hvor du deltager.

1. præmie: En komplet AMD Dragon-platform
Vinder du førstepræmien bliver du den heldige ejer af en AMD Phenom II X4 955BE processor. Den kan du sætte i dit nye MSI 790FX-GD70 bundkort og - når resten af computeren er samlet - nyde de nyeste spil på dit MSI 4890 Cyclone Graphics card.

Og det er slet ikke så ringe endda, som du også kan læse i vores omtale af processoren, bundkortteknologien og af et næsten tilsvarende grafikkort.

Læs mere om bundkortet her hos MSI og grafikkortet her hos MSI.

2. præmie: En AMD Phenom II X4 905e
Vinder du andenpræmien kan du regne med, at postbudet inden længe dukker op med en AMD Phenom II X4 905e processor med hele fire processorkerner.

Processoren er til sokkel AM3 og kører ved 2,5 gigahertz - og sluger blot 65 watt ved fuld effekt.

Du kan læse mere om processoren her hos AMD.

3. og 4. præmie: AMD Athlon II X2 250
Som 3. og 4. præmie er der også processorguf. Her kan du finde en AMD Athlon II X2 250 processor, der arbejder ved 3 gigahertz og understøtter sokkel AM3.

Du kan læse mere om processoren her hos AMD.

Sådan deltager du

Du deltager ved at udfylde vores spørgeskema om produkterne her.

Husk: Konkurrencen slutter mandag den 14. september klokken 12. Det er kun tilladt at deltage én gang - snyd medfører udelukkelse. Vinderne får direkte besked.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job