Download: Hold liv i din pc med Mouse Jiggler

Vil du undgå, at din pc døser hen og smider pauseskærm på? Så skal du have fingre i det gratis program Mouse Jiggler. Download her.

Normalt holder Windows øje med, om der er input fra tastatur og mus, og når der har været stilstand i en længere periode, går pauseskærmen på - og siden hen går computeren i dvale.

Det er smart nok, da det sparer strøm, men i nogle situationer er det drønirriterende.

Især hvis du har sat dig for at se en film eller et langt videoklip på computeren, og skærmbilledet lige pludselig overtages af en pauseskærm.

En smart løsning på det problem er Mouse Jiggler, der snyder Windows til at tro, at musen bevæger sig.

Du starter blot Mouse Jiggler og sætter flueben i Enable jiggle. Nu vil cursoren bevæge sig en lille smule. I nogle programmer kan denne finte forvirre og bringe menubjælker frem.

Derfor har du også mulighed for at sætte et flueben i Zen Jiggle, og bevægelserne i musemarkøren bliver nu virtuelle og ikke mulige at se med det blotte øje, og de skulle ikke længere være i konflikt med åbne programmer.

Når du ikke længere har brug for de falske muse-bevægelser, skal du blot fjerne fluebenene i boksen med Enable jiggle og Zen Jiggle. Herefter vil pauseskærm og dvalefunktioner virke som normalt.

Mouse Jiggler er gratis og kan downloades her.

Politiets Efterretningstjeneste

SOC-analytikere i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

KMD A/S

Senior Product Manager

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Comm2ig

Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

Navnenyt fra it-Danmark

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura