82 websites lukkes for krænkelse af ophavsret

To af USA's offentlige myndigheder har fået rettens ord for at kunne beslaglægge domænenavnene for 82 websites, der anklages for at sælge produkter, der krænker ophavsretten.

Artikel top billede

Myndighederne trækker stikket til websites, der handler med kopivarer.

Computerworld News Service: Dommerkendelser fra domstole i otte amerikanske delstater samt Washington, D.C. har gjort det muligt for USA's justitsministerium og afdelingen Immigration and Customs Enforcement under Department of Homeland Security at lukke for 82 websites heriblandt Torrent-finder.com, DVDscollection.com, Sunglasses-mall.com og NFLjerseysupply.com, oplyser talsmænd fra de to myndigheder.

Sagen har i nogle dage været i nyhederne, men det var først mandag, de to myndigheder talte om sagen under et pressemøde.

"Med beslaglæggelserne i dag sætter vi en stopper for salget af tusindvis af kopivarer," siger USA's justitsminister, Eric Holder.

Blandt kopivarerne er musik, film og håndtasker.

"Hermed afskærer vi pengestrømmen til de, der søger at profitere fra salget af ulovlige varer ved at udnytte andres ærlige arbejde. Og netop som juleindkøbssæsonen går i gang, minder vi samtidigt forbrugerne om at udvise forsigtighed, når de leder efter en god handel og rabatter på nettet.

Kort sagt: Hvis en handel virker for god til at være sand, så er den det sikkert også."

Den digitale borgerrettighedsgruppe Center for Democracy and Technology sætter spørgsmålstegn ved, om beslaglæggelserne er lovlige, idet websitenes ejere hverken har fået nogen advarsel eller mulighed for at bekæmpe afgørelserne i retten.

Beslaglæggelserne rejser bekymringer om krænkelse af ytringsfriheden, som er beskyttet af den amerikanske forfatning, siger David Sohn, der er Center for Democracy and Technologys senior juridiske rådgiver.

En statut angående amerikansk ophavsret gør det lovligt for politiet at beslaglægge "enhver ejendom," der bruges til ophavsretskrænkelse, men politiet har som regel kun brugt denne statut til at beslaglægge produktionsudstyr.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-sikkerhedsspecialist med fokus på Governance, risiko, compliance og akkreditering

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S