Derfor går de fleste danskere glip af 4G fra Telia

Telias nye mobilnet dækker kun de absolut inderste bykerner i fire byer. Men det kunne have været mere, hvis ikke juraen stod i vejen, mener selskabets topchef.

Artikel top billede

Administrerende direktør Jesper Brøckner fra Telia mener, at telereguleringen halter efter den teknologiske virkelighed. Foto: Ernst Tobisch (Foto: Ernst Tobisch)

"Som det første teleselskab i Danmark åbner Telia for 4G-netværket. Telia har nemlig tyvstartet og åbnet for 4G i København, Århus, Odense og Aalborg."
 
Sådan lød det i pressemeddelelsen fra Telia, da selskabet i sidste uge åbnede sit nye mobilnetværk for danskerne.
 
Men ifølge konkurrenten 3 er det blæst op.

For reelt set drejer udrulningen sig kun om begrænsede områder, hvor teknologien virker.
 
Telias eget dækningskort viser, at områder tæt på centrum i de store byer ikke er dækket af den nye teknologi.

Eksempelvis er Frederiksberg ikke dækket i hovedstaden, mens det ikke er hele Istedgade i København, som er omfattet.

I Aarhus er universitetet uden 4G-dækning, ligesom en gade som Ingerslev Boulevard og bydelen Frederiksbjerg går glip af den nylancerede LTE-teknologi.
 
Det er dog en kritik, som administrerende direktør Jesper Brøckner fra Telia tager med ro.
 
"Man kan vel ikke bebrejde os for at give adgang til det, hvis du bor i nærheden af vores sendere," siger han.
 
Telia har "tæt på 100" 4G-antenne-sites oppe at køre i øjeblikket, men det kunne ifølge Jesper Brøckner have været langt flere, hvis ikke juraen stod i vejen. 
 
Må godt til maj
I dag må teleselskaberne kun udbyde LTE-teknologien, som er teknikken bag 4G, i 2,5 gigahertz-frekvensbåndet.

Det er en høj frekvens, som indebærer, at signalerne er kortrækkende.
 
Telia ønsker at udrulle det hurtigere mobile bredbånd i 1800 megahertz-frekvensbåndet, som rækker længere. Men det er først tilladt til maj næste år, hvor frekvensbåndet bliver teknologineutralt, som det hedder.
 
Det vil sige, at det først fra maj er tilladt for Telia at udbyde andet en 2G/GSM-telefoni i 1800 megahertz-frekvensbåndet.
 
"Det her er et spørgsmål om, at vi nu har det, og det er oppe at køre. Lanceringen kunne være meget større, hvis vi havde teknologi-neutralitet, men det får vi først i maj," fortæller Jesper Brøckner.

Inden 2011 er omme, vil Telia dække 75 procent af befolkningen med selskabets LTE-mobilnet. 
 
Andre aktører
Computerworld har også spurgt TDC og Telenor, hvordan de ser på Telias lancering af det nye mobilnet.
 
Hos TDC ønsker netdirektør Jess Ibsen ikke at kommentere Telias dækning. Han peger i stedet på, hvordan TDC ruller sit net ud til januar. En plan, som omfatter lancering i København, Aarhus, Odense, Aalborg, Esbjerg og Kolding.
 
"Vi holder fast i vores plan, og det vil sige, at vi inden udgangen af de første måneder i 2011 skal være på den anden side af 200 master, og vi har pænt over 100, før vi sætter lys på," siger Jess Ibsen.
 
Telenors pressechef, Peter Glüsing, fortæller, at selskabet ikke har nogen kommentarer til Telias 4G-mobilnet. Selskabet har dog tidligere oplyst, hvordan det planlægger at udrulle sit nye mobilnet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Erhvervsakademi København

    Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S