Sådan klarede Regionernes Sundheds-it 2010

Regionernes Sundheds-it havde en række målsætninger for it på tværs af de danske sygehuse i 2010. Blandt andet udviklingen af en e-journal. Læs her, hvordan det er gået med at nå målene.

Artikel top billede

Sidste forår fik regionerne nok af det nationale sundheds-it samarbejde i Digital Sundhed og startede deres egen organisation i form af Regionsernes Sundheds-it (RSI).

Det betød blandt andet en liste af pejlemærker med forskellige mål, der skulle være opfyldt fra 2010 til 2013.

Fem af de mål skulle være opfyldt i 2010.

Og chefen for RSI's sekretariat fortæller, at målene overordnet er nået.

"Det var afgørende for mig, at RSI kom i mål med 2010-pejlemærkerne. En god begyndelse viser, at vi kan levere resulater i årene fremover," forklarer Heidi Forberg, der tiltrådte som chef for RSI, i det nyoprettede sekretariat tilbage i september.

E-journalen

To af målene for 2010 omhandlede E-journalen. Det er et udtræk fra de forskellige sygehuses elektroniske patientjournaler.

Det første mål var, at alle sygehuse skulle kunne levere data til E-journalen, og at alle sygehuse samtidig også havde adgang til E-journalen.

E-journalen gør det dermed muligt, at en læge på et nordjysk sygehus kan se journalen fra en patients besøg på et sønderjysk sygehus.

I E-journalen er dog kun muligt at læse, men ikke skrive data ind.

Målet om, at alle sygehuse skulle kunne arbejde med E-journalen, blev så godt som nået i 2010. På grund af arbejdspres har Rigshospitalet stadig ikke fået klaret de juridiske aspekter, så hospitalets læger og sygeplejersker kan endnu ikke læse i E-journalen.

De leverer dog data til E-journalen, som alle andre sygehuse.

At E-journalen nu kører på de danske hospitaler har allerede betydet mange forbedringer, da læger og sygeplejersker ikke længere skal ringe rundt til de andre sygehuse for at få oplysninger om en patient.

"Det betyder nem og hurtig adgang til data, uanset hvor patienten tidligere har været indlagt," siger Heidi Forberg.

Se dine data

Det andet mål, der også omhandlede E-journalen, var, at E-journalen skulle stilles til rådighed for borgeren, og det pejlemærke nåede regionerne også i mål med.

I dag kan du logge ind på sundhed.dk og se din e-journal, hvor der er samlet oplysninger fra de forskellige sygehuse, du har været i kontakt med.

RSI's mål for 2011 er blandt andet at etablere overblikstavler på alle større fælles akutmodtagelser, at integrere det Fælles Medicinkort i sygehusenes medicinmoduler og lave strategier for telemedicin og patientinvolvering.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job