CSC strejker i Skats travleste uge

CSC-medarbejdere kommer til at strejke, mens storkunden Skat sender millioner af årsopgørelser på gaden.

Artikel top billede

CSC-strejken, der starter mandag 28. februar, kommer til at løbe midt i en af de travleste perioder for CSC-storkunden Skat. 
  
Skat udsender nemlig årsopgørelser den 7. marts, og den begivenhed giver traditionelt problemer på nettet.
 
Hos CSC afviser administrerende direktør hos CSC, Carsten Lind, at konflikten får indflydelse på kunderne.
 
CSC har en såkaldt fredsaftale med Prosa, som skal sikre, at nødvendig vedligeholdelse og drift af kørende systemer ikke bliver ramt af konflikten. 
 
Du kan altså garantere, at der ikke kommer til at ske noget på grund af konflikten?
 
"Jeg tror, at jeg har været for mange år i it-branchen til at give garantier for noget som helst. Men der er ikke noget ekstra risikomoment i den sag i forhold til, om vi er i konflikt eller ej," siger Carsten Lind.  
 
CSC-bossen modtog fredag det længe ventede andet strejkevarsel fra Prosa, efter at CSC selv havde lockoutet 120 medarbejder onsdag morgen.
 
"Vi har fået andet strejkevarsel, og der er som forventet 50 mennesker på listen. Hvorvidt de er en del af kørende systemer, det har vi så fem dage til at finde ud af," siger Carsten Lind.
 
Dermed er CSC hverken kraftigt såret eller slået tilbage af fredagens strejkevarsel fra Prosa, fortæller direktøren.
 
"Det var en kalkuleret risiko, da vi gik i gang, men den beredskabsplan, vi har, tager selvfølgelig højde for denne situation," siger Carsten Lind.

Læs også:
CSC-ansatte skændes: Skal vi ned i løn eller ej?

Lockoutede CSC-medarbejdere: Det er gidseltagning.

Derfor er CSC-konflikten en nedtur for alle parter.

CSC-boss efter lockout: Jeg har masser af tid.

Forhandlinger kiksede: 120 CSC-ansatte sendt hjem.

CSC-boss håber på forlig få dage før mulig konflikt.

CSC-ansatte opruster til konflikt.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS