iPhone 4 vil være trykfølsom - på bagsiden

Hvis man skal tro de seneste afsløringer, vil iPhone 4 have trykfølsom bagside. Det er ikke umuligt, da teknologien allerede er her.

Apples næste iPhone vil kunne købes til juni, være udrustet med et 5-megapixel kamera og have et trykfølsomt etui.

I hvert fald hvis vi skal tro Goldman Sachs-analytikeren Robert Chen, der har udtalt sig til Bloomberg News.

Robert Chen vil selvfølgelig ikke fortælle, hvem der har givet ham informationen, så måske denne historie skal tages med et gran salt. Det kunne jo tænkes at manden havde en grund til at sætte rygtet i verden, muligvis for at påvirke Apples aktiekurs.

Men Apple er også kendt for at foretage såkaldte kontrollerede læk, hvor informationer om nye produkter slippes løs - læs mere om taktikken her.

- Apple har smidt en masse innovation, ikke kun i hardwaren, men også i softwaren på den nye telefon, forklarede Chen til Bloomberg News.

Analytikeren afslører, at mobilen vil bruge samme slags trykfølsomme overflade som Apples nye Magic Mouse, der blev lanceret sidste år.

Det lyder vildt, men denne del af rygtet kunne rent faktisk godt have noget kød på sig. På den netop overståede CES-messe i Las Vegas, stødte PC World ind i et firma, der fokuserede på at integrere trykfølsom teknologi på bagsiden og i siden af smartphones.

Det er nemlig slet ikke en så dum ide igen. Forestil dig, at du kan scrolle på en webside ved at køre fingeren op og ned ad bagsiden af telefonen i stedet for at skulle røre ved skærmen.

Det er også på tide, at iPhone får et bedre kamera. De fleste af konkurrenterne har allerede fem megapixel, og mange modeller kan lokke med 8 eller 12 megapixel. Nu siger antallet af megapixel ikke synderlig meget om billedkvaliteten, men forbrugernes øget fokus på fotografi og videooptagelse gør, at Apple bør levere flere og bedre funktioner på dette område.

Hvad siger Apple så til de mange nye rygter? Ikke særlig meget:

- Vi vil ikke kommentere på rygter og spekulation," sagde en talsmand fra Apple til Bloomberg News.

Annonceindlæg fra itm8

Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS