På jagt efter udenlandske it-folk: Sådan er reglerne

Der er forskellige måder at få udenlandske it-ansatte til Danmark på. Få overblikket over reglerne her.

Artikel top billede

Når du skal have udenlandske medarbejdere til Danmark, er der flere forskellige måder, at få dem ind over grænsen på. Som udgangspunkt behøver nordiske statsborgere ikke opholdstilladelse for at arbejde i Danmark, og EU-borgere er dækket under reglerne om fri bevægelighed.

Hvis en udlænding fra lande uden for Norden eller EU er her på forretningsbesøg i kortere tid for at snuse indtryk til sig på møder, så kan han eller hun nøjes med et visum.

Hvis vedkommende rent faktisk skal programmere eller på anden vis have smøget ærmerne op, så kommer man ikke uden om en arbejdstilladelse.

Fire relvante ordninger

En ting, du dog stadig skal være opmærksom på, er, hvilken ordning din udenlandske kollega kommer til landet under.

De fire mest relevante for at hive it-folk til Danmark er:

Beløbsordningen: Indført i sommeren 2008 og den klart mest populære og bureaukratisk set snedigste ordning, hvor en dokumenteret løn over 375.000 kroner årligt er adgangsbilletten til det danske arbejdsmarked.

Arbejdsgiveren skal skrive under på en tro og love-erklæring om, at lønmodtageren rent faktisk får den lovede løn, og at de øvrige ansættelsesvilkår er sædvanlige efter danske forhold.

Lønnen kan, udover det udbetalte beløb på lønkontoen, bestå af eksempelvis betalt husleje, pensioner og så videre.

Det er dog vigtigt at holde sig for øje, at summen af eksempelvis betalt husleje ikke må overstige summen af udbetalt løn.

Positivlisten: En ordning, hvorunder der gives opholds- og arbejdstilladelse til udlændinge, der er beskæftiget inden for et erhverv, hvor der er mangel på kvalificeret arbejdskraft i Danmark og EU - det gælder eksempelvis flere stillinger inden for it og tele.

Løn- og ansættelsesvilkår skal være sædvanlige efter danske forhold, og ansøgerens stillingsbetegnelse skal figurere på den aktuelle positivliste. Ansøgeren skal desuden opfylde de eventuelle uddannelsesmæssige krav, der fremgår af positivlisten.

Koncernordningen: kan gives til en dansk virksomhed, som er del af en international koncern med udenlandske moder-, søster- eller datterselskaber, eller som har divisioner, filialer eller kontorer i udlandet.

Virksomheden skal derudover opfylde en række betingelser som eksempelvis, at der minimum er 10 ansatte i den danske virksomhed, samt løn- og ansættelsesforholdene svarer til danske forhold.

Forskerordningen: Der skal være særlige forskningsmæssige grunde til, at arbejdet skal udføres af udlændingen, som skal kunne fremvise en jobkontrakt eller et konkret jobtilbud, hvoraf løn og ansættelsesvilkår fremgår.

Lønnen skal ligge på minimum 765.600 kroner om året, hvoraf lønmodtageren betaler bruttoskat på 26 procent i en eller flere perioder - samlet op til 60 måneder.

Kilder: Udlændingeservice og Skatteministeriet

Læs også:

Derfor skal vi byde udlændingene willkommen.

Udenlandske it-folk vælter ind over landets grænser.

Sådan får du mere ud af udenlandsk it-arbejdskraft.

Sådan får du billigst og nemmest fat i udenlandske it-folk.
Syv ting at overveje, hvis du søger udenlandske folk.

På jagt efter udenlandske it-folk: Sådan er reglerne.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S