Mobilt bredbånd rykker nu længere ud på landet

De danske teleselskaber kan fra næste måned dække Danmark bedre med mobilt bredbånd. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

Foto: Lars Sundström. (Foto: Lars Sundström / Lars Sundström)

Det danske dækningskort for mobilt bredbånd kan se helt anderledes ud, når denne måned udløber.
 
Søndag den 1. maj får de fire danske teleoperatører TDC, Telenor, Telia og 3 lov til at benytte flere af deres licenser til mere moderne teknologier såsom 3G- og 4G-mobilt bredbånd frem for traditionel mobiltelefoni, som licenserne via lovgivning i dag er låst fast til.
 
Helt konkret kommer det til at betyde, at den danske 3G-mobildækning får et større løft, fordi teleselskaberne fra denne dato må udbyde mobilt bredbånd i 900 megahertz frekvensbåndet.
 
Det er et frekvensbånd, som har længere rækkevidde end det bånd, som teleselskaberne i dag udbyder 3G-mobilt bredbånd i. Selskaberne kan på den måde udbygge deres 3G-dækning i tyndt befolkede områder forholdsvis billigt, fordi afstanden mellem masterne bliver længere.
 
Tung proces
Der ligger et større politisk og regulatorisk arbejde bag ændringen, der altså træder kraft i næste måned.
 
Alle mobileoperatører køber licenser af staten til at udbyde mobiltelefoni og mobilt bredbånd i frekvensbånd, da der kun er en begrænset mængde frekvenser. Det er en knap ressource, ligesom staten også sælger koncessioner til udvinding af olie.
 
I dag er 900 megahertz-frekvensbåndet låst fast til GSM, det vil sige tale- og sms-tjenester, hvilket også er tilfældet i 1800 megahertz-frekvensbåndet.
 
Men fra 1. maj giver IT- og Telestyrelsen de fire danske teleselskaber lov til at udbyde hvilken som helst teknologi i de to frekvensbånd. Det sker, efter at det på EU-plan i juli 2009 blev besluttet at åbne frekvensbåndene op for andre teknologier end GSM.
 
Finland tog allerede frekvensbåndet i brug til 3G i november 2007, men IT- og Telestyrelsen ønskede at afvente EU-afgørelsen. Efterfølgende sendte styrelsen åbningen af 900 og 1800 megahertz-frekvensbåndene i høring.
 
Høringsprocessen var en af de mere komplicerede, fordi TDC, Telenor og Telia allerede havde frekvensblokke i de to frekvensbånd, mens 3 stod uden frekvensblokke, da teleselskabet kom senere ind på det danske mobilmarked end de tre konkurrenter.
 
Derfor vurderede IT- og Telestyrelsen, at det ville være urimeligt for 3, hvis ikke mobilselskabet fik mulighed for at byde på licenser til de to frekvensbånd.

Telia og TDC måtte derfor - imod deres vilje - tilbagelevere frekvensblokke, som IT- og Telestyrelsen senere sendte i udbud på en auktion, hvor 3 var eneste byder. Hele denne omfordelingsmanøvre bliver kaldt refarming.

Kan give 4G et boom

IT- og Telestyrelsen besluttede i december 2009, at mobiloperatørerne fik lov til at anvende 900 og 1800 megahertz-frekvensbåndene til anden teknologi end GSM, men ændringen skulle meldes med et års varsel.
 
Dermed har de danske mobiloperatører siden 1. januar i år kunnet bruge de to frekvensbånd til andet end GSM, men det har endnu ikke været tilladt for selskaberne at udbyde det kommercielt.
 
Årsagen er, at IT- og Telestyrelsen fandt det urimeligt for 3, der først sikrede sig adgang til frekvensbåndene i oktober sidste år, at selskabet ikke fik en indkøringsfase. Styrelsen valgte derfor at indføre en såkaldt stand still-periode fra 1. januar og frem til 30. april, hvor selskaberne har kunnet teste deres udstyr i frekvensbåndene, men ikke lade dem blive taget i brug af kunder.
 
4G bredes ud
Udover adgang til 900 megahertz-frekvensbåndet, som teleselskaberne ønsker at bruge til 3G, vil de også få adgang til 1800 megahertz-frekvensbåndet.
 
Telia har tidligere oplyst, at det får stor betydning for selskabets 4G-dækning, at 1800 megahertz-frekvensbåndet bliver åbnet for 4G. Selskabet forventer at nå 75 procent af danskerne med 4G inden årets udgang.
 
Det er et frekvensbånd, der er ideelt til 4G-mobilt bredbånd baseret på LTE-teknolgien, og det forventes, at 4G-nettet senere bliver suppleret med 800 megahertz-frekvensbåndet, så også de tyndere befolkede egne i Danmark kommer med på 4G-vognen.
 
Generelt er det sådan, at et ideelt mobilnet har høje og lave frekvenser. I byer er det ideelt med høje frekvenser, som rækker kort, men som har meget kapacitet.
 
I landområder er det derimod ideelt med lave frekvenser, som rækker langt. De har derimod ikke den samme kapacitet som en høj frekvens, men det har mindre betydning, da der er færre brugere per antenne i disse områder.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS