Kommunalt ansatte skal logge på med NemID

I Odense er det ikke kun borgerne, der skal betjene sig selv via nettet. Kommunen har netop taget en ny selvbetjeningsløsning til medarbejderne i brug. Den kræver NemID.

Artikel top billede

Odense Kommunes Kim Malchau (tv) gav i december 2010 Claus Winther (th) fra Oxygen Software håndtryk på kommunens intranet, der nu står klar til brug. Foto: Mikkel Hindhede

Læs også: Lokal spiller slår de store i Odense-udbud

Odense kommune vil sparke gang i digitaliseringen af medarbejdernes arbejdsgange med en ny medarbejder-portal til kommunens 18.000 ansatte.

Det er således ikke kun borgerne i kommunen, der skal betjene sig selv via nettet. Det skal de ansatte nu også.

Portalen er tilgængelig for samtlige medarbejdere, også dem, der ikke har en medarbejder-pc. Det er eksempelvis medarbejdergrupper som SOSU-assistenter og pædagogmedhjælpere.

Denne gruppe kan derfor godt vænne sig til eksempelvis at underskrive køresedlerne eller sygefraværet direkte på nettet, lyder det fra den fynske hovedstad.

"Vi får nu mulighed for tage den medicin, som vi prædiker, at borgerne skal tage. Der er et stort potentiale i at effektivisere ved at skære unødvendig mundtlig og skriftlig kommunikation væk med lette og hurtige selvbetjeningsløsninger på den nye medarbejderportal," siger webchef og projektleder Birgit Pedersen.

Den webbaserede medarbejderportal er skabt på CMS-platformen Sitecore og integreret med Lotus Notes kalender og e-mail.

Odense Kommune har samarbejdet med den lokale it-virksomhed Oxygen Software, som har leveret løsningen.

Log på med NemID

Hidtil har det kun været de 5.000 administrative medarbejdere, som har kunnet bruge medarbejderportalen.

Men kommunen har nu bygget sit eget identifikations- og sikkerhedssystem FIOL (Fødereret Identitets- og OrganisationsLøsning), som sammen med brugerens private NemID-konto har gjort det muligt for de sidste 13.000 medarbejdere at logge på.

"FIOL validerer først medarbejderens NemId, og vores servere modtager herefter et CPR-nummer, som sammenlignes med CPR-numrene i vores medarbejderdatabase, APOS. På den måde kan alle medarbejdere hurtigt og let få adgang til medarbejderportalen," siger teknisk projektleder Henrik Grauslund.

Når medarbejderne er genkendt af serverne, ved medarbejderportalen også, hvilken arbejdsplads medarbejderen kommer fra og kan så give de rigtige informationer til brugeren.
 
"Det betyder, at vi kan tilbyde alle medarbejdere en personlig forside, som er tilpasset den enkeltes behov. Der er målrettede nyheder, relevante links og hurtige genveje til fagsystemer," fortæller Henrik Grauslund.

Læs også: Lokal spiller slår de store i Odense-udbud

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec