Kommunalt ansatte skal logge på med NemID

I Odense er det ikke kun borgerne, der skal betjene sig selv via nettet. Kommunen har netop taget en ny selvbetjeningsløsning til medarbejderne i brug. Den kræver NemID.

Artikel top billede

Odense Kommunes Kim Malchau (tv) gav i december 2010 Claus Winther (th) fra Oxygen Software håndtryk på kommunens intranet, der nu står klar til brug. Foto: Mikkel Hindhede

Læs også: Lokal spiller slår de store i Odense-udbud

Odense kommune vil sparke gang i digitaliseringen af medarbejdernes arbejdsgange med en ny medarbejder-portal til kommunens 18.000 ansatte.

Det er således ikke kun borgerne i kommunen, der skal betjene sig selv via nettet. Det skal de ansatte nu også.

Portalen er tilgængelig for samtlige medarbejdere, også dem, der ikke har en medarbejder-pc. Det er eksempelvis medarbejdergrupper som SOSU-assistenter og pædagogmedhjælpere.

Denne gruppe kan derfor godt vænne sig til eksempelvis at underskrive køresedlerne eller sygefraværet direkte på nettet, lyder det fra den fynske hovedstad.

"Vi får nu mulighed for tage den medicin, som vi prædiker, at borgerne skal tage. Der er et stort potentiale i at effektivisere ved at skære unødvendig mundtlig og skriftlig kommunikation væk med lette og hurtige selvbetjeningsløsninger på den nye medarbejderportal," siger webchef og projektleder Birgit Pedersen.

Den webbaserede medarbejderportal er skabt på CMS-platformen Sitecore og integreret med Lotus Notes kalender og e-mail.

Odense Kommune har samarbejdet med den lokale it-virksomhed Oxygen Software, som har leveret løsningen.

Log på med NemID

Hidtil har det kun været de 5.000 administrative medarbejdere, som har kunnet bruge medarbejderportalen.

Men kommunen har nu bygget sit eget identifikations- og sikkerhedssystem FIOL (Fødereret Identitets- og OrganisationsLøsning), som sammen med brugerens private NemID-konto har gjort det muligt for de sidste 13.000 medarbejdere at logge på.

"FIOL validerer først medarbejderens NemId, og vores servere modtager herefter et CPR-nummer, som sammenlignes med CPR-numrene i vores medarbejderdatabase, APOS. På den måde kan alle medarbejdere hurtigt og let få adgang til medarbejderportalen," siger teknisk projektleder Henrik Grauslund.

Når medarbejderne er genkendt af serverne, ved medarbejderportalen også, hvilken arbejdsplads medarbejderen kommer fra og kan så give de rigtige informationer til brugeren.
 
"Det betyder, at vi kan tilbyde alle medarbejdere en personlig forside, som er tilpasset den enkeltes behov. Der er målrettede nyheder, relevante links og hurtige genveje til fagsystemer," fortæller Henrik Grauslund.

Læs også: Lokal spiller slår de store i Odense-udbud

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS