Sådan virker verdens første mobil med 3D

Inden længe er LG klar med LG Optimus 3D. Mobilen kan både vise film og spil i 3D samt optage 3D-video. Vi har prøvekørt LG's nye frontløber, men er 3D i det hele taget noget værd på en smartphone?

En af tidens store trends er 3D, som adskillige tv- og computerskærme alllerede er klar til at håndtere, og nu er teknologien også på vej til din smartphone.

LG Optimus 3D bliver den første smartphone på markedet med 3D, og med den kan du både optage, afspille og dele 3D-indhold.

Pcworld.dk har set og prøvekørt den nye telefon og giver dig her vores førstehåndsindtryk.

Flot 3D-oplevelse

LG Optimus 3D fungerer som en helt almindelig Android-smartphone, der minder om oplevelsen på LG's dualcore-smartphone Optimus 2X.

Men går du ind i 3D-menuen, sker der ting og sager. Du skal lige finde den rigtige afstand, før dine øjne oplever 3D-effekten bedst muligt, men så er du også kørende. Og det er uden brug af briller.

Nu kan du vælge at se en film eller spille et spil i 3D. Alt sammen med den effekt, du kender fra biograffilm i 3D, bare i mini-format.

Ydermere kan du også selv optage video i 3D med Optimus 3D's fem megapixel kamera med dobbeltobjektiv.

Videoen kan du så bagefter afspille på telefonen, blæse den op på et 3D-tv via HDMI-udgangen i telefonen eller dele optagelsen på YouTubes specielle kanal for 3D-film.

Vi fik mulighed for at optage en lille simpel film, og selv om LG er først på markedet, virker teknologien rent faktisk, og du sidder ikke tilbage med en halv oplevelse, som man kunne have frygtet.

Trætte øjne

Hvad du til gengæld risikerer at sidde tilbage med er trætte øjne og begyndende hovedpine.

Selv ved brug i kortere tid kan det mærkes, at dine øjne og hjerne bliver sendt på overarbejde. Det skyldes, at de levende billeder sendes forskudt til hvert af dine øjne, og din hjerne dermed giver dig en 3D-oplevelse.

Fornemmelsen af trætte øjne og let hovedpine kender du måske også efter en tur i biografen, men det virker, som om at effekten kommer hurtigere og i højere grad på den lille enhed.

Det er ærgerligt, fordi ideen med 3D går lidt tabt, hvis du for eksempel ikke kan spille et spil i 3D i længere tid.

En gimmick

LG understreger da også, at Optimus 3D først og fremmest er en almindelig smartphone med kraftig dualcore-processorkraft, der overgår Optimus 2X, og dernæst er der muligheden for 3D.

Det reducerer dog mest af alt 3D-oplevelsen til en interessant og sjov gimmick mere end en teknologi, der kan bruges i det daglige.

Derfor bliver det interessant at se, om LG's nyeste skud på stammen vil blive revet ned af hylderne, når den rammer de danske butikker sidst i juni. Den vejledende pris er sat til 4.995 kroner, men LG forventer en udsalgspris omkring 4.500 kroner.

Dermed bliver LG Optimus 3D mellem 500-1.000 kroner dyrere end Optimus 2X, men stadig billigere end for eksempel iPhone 4.

Der er i hvert fald ingen tvivl om, at LG vil få rigtig meget omtale, fordi virksomheden - ligesom med dualcore processorer i mobiler - endnu en gang er først på markedet med ny teknologi.

LG Optimus 3D vil kunne fås hos alle de store danske teleoperatører.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Customer Support Consultant

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk stærk senior IT-projektleder til PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse