Her er Microsofts nye SkyDrive-tjeneste

Cloud-tjenesten SkyDrive opgraderes med nyt interface og nye funktioner. Se nyhederne her.

Artikel top billede

Læs også:

iCloud: Nu er det knald eller fald for Apple i skyen

Microsoft slår Google i skyen

Microsofts cloud-tjeneste SkyDrive er blevet opgraderet, så brugerne nu har flere muligheder med de 25 gigabyte, der stilles gratis til rådighed.

Microsofts strategi er - på linje med Apples iCloud og Google net-tjenester - at skabe et netbaseret omdrejningspunkt for selskabets mange produkter.

Ved at anvende cloud-tjenesten kan brugerne således få adgang til deres digitale indhold fra alle maskiner, samarbejde om dokumenter og dele billeder med videre.

"Selvom flere end 100 millioner mennesker har prøvet SkyDrive på nettet, ved vi, at vi stadig kan gøre en masse for at forbedre oplevelsen," skriver SkyDrive-chefen Omar Shahine i et blogindlæg.

Resultat er, at Microsoft nu er på vej med en HTLM5-version af tjenesten, der blandt andet skal gøre det lettere og hurtigere at arbejde med billeder.

"SkyDrive har eksisteret siden 2007 og var simplethen bare ikke bygget til det moderne internet," lyder forklaringen fra Omar Shahine.

Det nye SkyDrive

Blandt nyhederne i det nye SkyDrive er, at det ved hjælp af hardware accelereret grafik bliver langt hurtigere at klikke rundt i foldere og billedarkiver.

Den nye version kan, når den anvendes i Internet Explorer 9, integreres med proceslinjen i Windows, hvilket mindsker det spring, der ellers ofte kan være mellem net-tjenester og selve pc-styresystemet.

Samtidig har Microsoft gjort rent i interfacet, så alle overflødige elementer nu ifølge selskabet bliver fjernet.

"Det gamle SkyDrive havde et resume af dine nylige filer, delte ting og sociale aktiviteter. Vi har hørt fra mange af jer, at det var forvirrende og krævede for mange klik."

"Vi kiggede også på placeringen af annoncer på SkyDrive og besluttede, at det ikke gav mening i denne oplevelse. Vi fjernede reklamer for at give plads til info om dine filer ..." forklarer Omar Shahine blandt andet i blogindlægget.


Nyt, renere interface i SkyDrive.

Samtidig lover Microsoft, at tjenesten vil blive finpudset yderligere i den kommende tid. Det vil blandt andet resultere i, at det bliver lettere at oprette nye billedalbummer, omdøbe filer, dele indhold og tildele rettigheder til de mennesker, man deler indhold med.

Du kan se en gennemgang af det nye SkyDrive her:

Læs også:

iCloud: Nu er det knald eller fald for Apple i skyen

Microsoft slår Google i skyen

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S