Verdens bedste medieafspiller er blevet bedre

Lige meget om du bruger Windows, Mac eller Linux, så er der én gratis medieafspiller, der er bedre end alle de andre. Mød den nye version her.

Lige meget om du bruger Windows, Mac eller Linux, så er der én medieafspiller, der er bedre end alle de andre: VLC.

Det lille stykke open-souce-software har været igennem en rivende udvikling og har understøttelse for stort set alt, hvad du kan tænke dig.

Alle de nødvendige codecs kommer indbygget i afspilleren, så du beder bare programmet om at åbne en fil, og det gør det så uden at brokke sig.

Du kan endda bede VLC om at åbne ISO-filer, VideoTS-mapper og streame indhold fra dit netværk eller internettet.

Nu er programmet så ude i en ny version 1.1.0 og kan blandt andet lokke Windows- og Linux-brugere med hardware-accelereret afspilning af H.264, VC-1 og MPEG-2 videofiler, såfremt der sidder et grafikkort fra Nvidia i systemet.

Det er planen, at der senere vil komme understøttelse for ATI og Intel.

Den nye version har bedre understøttelse for MKV HD-filer, lydspor med 7.1-kanaler og klarer også undertekster på Blu-ray-skiver, MPEG-4 lossless og Googles nye WebM-format.

VLC lover også bedre understøttelse ved lydafspilning og i det hele taget er version 1.1.0 mindre, hurtigere og mere effektiv.

Du kan se en fuldstændig liste over forbedringer og fejlrettelser her.

Du kan hente VLC 1.1.0 gratis her.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse