Verdens bedste medieafspiller er blevet bedre

Lige meget om du bruger Windows, Mac eller Linux, så er der én gratis medieafspiller, der er bedre end alle de andre. Mød den nye version her.

Lige meget om du bruger Windows, Mac eller Linux, så er der én medieafspiller, der er bedre end alle de andre: VLC.

Det lille stykke open-souce-software har været igennem en rivende udvikling og har understøttelse for stort set alt, hvad du kan tænke dig.

Alle de nødvendige codecs kommer indbygget i afspilleren, så du beder bare programmet om at åbne en fil, og det gør det så uden at brokke sig.

Du kan endda bede VLC om at åbne ISO-filer, VideoTS-mapper og streame indhold fra dit netværk eller internettet.

Nu er programmet så ude i en ny version 1.1.0 og kan blandt andet lokke Windows- og Linux-brugere med hardware-accelereret afspilning af H.264, VC-1 og MPEG-2 videofiler, såfremt der sidder et grafikkort fra Nvidia i systemet.

Det er planen, at der senere vil komme understøttelse for ATI og Intel.

Den nye version har bedre understøttelse for MKV HD-filer, lydspor med 7.1-kanaler og klarer også undertekster på Blu-ray-skiver, MPEG-4 lossless og Googles nye WebM-format.

VLC lover også bedre understøttelse ved lydafspilning og i det hele taget er version 1.1.0 mindre, hurtigere og mere effektiv.

Du kan se en fuldstændig liste over forbedringer og fejlrettelser her.

Du kan hente VLC 1.1.0 gratis her.

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job