Verdens bedste medieafspiller er blevet bedre

Lige meget om du bruger Windows, Mac eller Linux, så er der én gratis medieafspiller, der er bedre end alle de andre. Mød den nye version her.

Lige meget om du bruger Windows, Mac eller Linux, så er der én medieafspiller, der er bedre end alle de andre: VLC.

Det lille stykke open-souce-software har været igennem en rivende udvikling og har understøttelse for stort set alt, hvad du kan tænke dig.

Alle de nødvendige codecs kommer indbygget i afspilleren, så du beder bare programmet om at åbne en fil, og det gør det så uden at brokke sig.

Du kan endda bede VLC om at åbne ISO-filer, VideoTS-mapper og streame indhold fra dit netværk eller internettet.

Nu er programmet så ude i en ny version 1.1.0 og kan blandt andet lokke Windows- og Linux-brugere med hardware-accelereret afspilning af H.264, VC-1 og MPEG-2 videofiler, såfremt der sidder et grafikkort fra Nvidia i systemet.

Det er planen, at der senere vil komme understøttelse for ATI og Intel.

Den nye version har bedre understøttelse for MKV HD-filer, lydspor med 7.1-kanaler og klarer også undertekster på Blu-ray-skiver, MPEG-4 lossless og Googles nye WebM-format.

VLC lover også bedre understøttelse ved lydafspilning og i det hele taget er version 1.1.0 mindre, hurtigere og mere effektiv.

Du kan se en fuldstændig liste over forbedringer og fejlrettelser her.

Du kan hente VLC 1.1.0 gratis her.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Erhvervsakademi Aarhus

Undervisere til it-uddannelser

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv IT-projektleder i Forsvaret og sæt retningen for fremtidens digitale løsninger

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Pointsharp

Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S