IBM: Acceptér vores betalingskrav eller forsvind

Mindre it-leverandører påstår, at de mister de store kunder, hvis ikke de accepterer lange betalingsfrister. Kun én it-kæmpe står ved denne fremgangsmåde.

Artikel top billede

Læs også:
Danske it-firmaer: De store kunder træder på os

I sidste uge langede flere små og mellemstore it-virksomheder ud efter flere af deres store kunder.

Beskyldningen gik på, at de store udnytter deres muskler til at presse de små til en accept af meget lange betalingsfrister, for at de store kan score rentepenge, hvorimod de små it-firmaer må døje med at have store ubetalte udlæg til sine underleverandører og moms. 

Ved en rundringning til de store it-selskaber i Danmark er det kun it-giganten IBM, der ikke afviser, at selskabet trækker betalingsfristerne så længe, det er muligt.

"Det er korrekt, at betingelserne omkring betaling er blevet en parameter, hvor også IBM søger så gunstige vilkår som muligt," fortæller IBM's danske pressechef, Carsten Grønning.

Spiller med musklerne

IBM er bevidst om sin størrelse og position på it-markedet og drager da også nytte af det i forhandlingssituationer.

Pressechef Carsten Grønning fortæller, at hvis man ønsker at handle med IBM, så må man også acceptere virksomhedens betalingsbetingelser.

"Som leverandør til IBM skal man gøre op med sig selv, om det er et vilkår, man kan leve med lige som alle andre parametre, inden man indgår en aftale," siger han til Computerworld.

Uforskammet teknik

De små og mellemstore virksomheder kalder forhandlingsteknikken uforskammet og påpeger, at det er en udbredt praksis i branchen.

"Vi har kunder, der kræver, at vi skal acceptere 90 eller 120 dages betalingsfrister. Ellers får vi ikke aftalen. Så er det jo svært at sige nej," fortæller Lars Damgaard, som er administrerende direktør i den mellemstore konsulent- og projektvirksomhed Ciber Danmark A/S. 

De små og mellemstore virksomheder er ofte afhængige af indtjeningen fra de store kunder og har derfor ikke råd til, at de lægger deres penge andetsteds.

"Der er jo ikke nogen af os, der i øjeblikket tør sige nej, fordi hver eneste omsat krone betyder alt for os," siger Jesper Rytter, direktør i den lille odenseanske it-servicevirksomhed ProKOM.

Af samme grund har ingen villet navngive specifikke kunder.

Gået i flyverskjul

De fleste større it-virksomheder fortæller til Computerworld, at de opererer med 45 dages betalingsfrister.

Det har ikke været muligt at opspore de andre it-firmaer, der angiveligt skulle kræve betalingsfrister på tre til fire måneder - eller længere.

Af de adspurgte har nemlig kun IBM forklaret, at virksomheden bevidst arbejder på at sikre sig selv de bedste betalingsvilkår. 

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S