Microsoft advarer: Sådan undgår du Morto-ormen

Den nye Windows-orm, Morto, spreder sig blandt Windows-brugerne. Man kan dog forhindre den i at indtage virksomhedens netværk med et ret simpelt våben.

Artikel top billede

(Foto: Sladjan Lukic/gratis /)

Læs også:
Ny orm spreder sig blandt Windows-brugerne

Ormen Morto, som Computerworld skrev om mandag, forsætter med at sprede sig blandt Windows-brugerne, og det bringer nu Microsoft på banen med en reaktion.

"Når først et system er kompromitteret, tilslutter den sig en fjernserver for at kunne downloade yderligere information og opdatere sine komponenter," lyder det blandt andet fra Microsoft i et indlæg på Technet.

"Den afslutter også lokale sikkerheds-applikationer for at kunne fortsætte sine aktiviteter uforstyrret."

Morto, der konkret bærer navnet Worm:Win32/Morto.A, inficerer Windows-maskiner og -servere via RDP (Remote Desktop Protocol), der normalt bruges til at få fjernadgang til én computer ved hjælp af en anden.

Når først ormen har fundet en Remote Desktop-server, forsøger den at logge ind som administrator ved at forsøge sig med en række adgangskoder.

"Denne specifikke orm understreger nødvendigheden af stærke system-adgangskoder. Brugen af stærke adgangskoder kan bringe jer langt i forhold til at beskytte jeres miljø," skriver Microsoft og tilføjer, at Morto blandt andet forsøger sig med disse adgangskoder:

*1234
0
111
123
369
1111
12345
111111
123123
123321
123456
168168
520520
654321
666666
888888
1234567
12345678
123456789
1234567890
%u%
%u%12
1234qwer
1q2w3e
1qaz2wsx
aaa
abc123
abcd1234
admin
admin123
letmein
pass
password
server
test
user

Sikkerhedsfirmaet CSIS udsendte også i går en advarsel om Morto og henviste til, at Morto allerede har "inficeret flere danske virksomheder og spreder sig moderat i det globale trusselsbillede".

CSIS vurderer denne orm som en medium trussel.

Indtil videre er de primære mål for denne orm Windows XP- og 2003-maskiner, oplyser CSIS.

Du kan se detaljerede informationer om Morto her.

Læs også:
Ny orm spreder sig blandt Windows-brugerne

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland