Nu finder Flash frem til din iPhone

Adobe vifter med det hvide flag i Flash-krigen mod Apple.

Artikel top billede

Læs også:
Hvad er op og ned i krigen mellem Apple og Adobe?

It-selskabet Apple har ikke godkendt det endnu, men snart kan brugere af Apples styresystem iOS til iPhones og iPads få hel eller delvis adgang til Flash-indhold.

Det skyldes, at Flash-producenten Adobe i sidste uge lancerede en opdatering til Flash Media Server, som nu har support til at streame Flash-videoer til Apples iOS-enheder.

Det skriver Computerworlds norske søsterblad.

Langvarig Flash-kamp

Apple og Adobe har ellers ikke været de bedste venner, siden Apple lukkede for støtten til Adobes Flash i iOS-systemet.

Apple klandrede dengang Adobe for at være fyldt med fejl og reelt bare dårlig teknologi, der kværnede for meget batteritid og udgjorde en sikkerhedsrisiko på Apple-enhederne.

Derfor har Apple opfordret udviklere til at koncentrere sig om applikationer med åbne standarder som CSS, JavaScript og HTML5 frem for at kigge på Flash-apps.

Kører Apples protokol

Adobe har tilsyneladende taget kritikken til sig og understøtter nu Apples iOS i sin seneste version af Flash Media Server 4.5.

Det betyder, at det er muligt at streame video til iOS-enheder som iPhone og iPad ved hjælp af Apples protokol, HTTP Live Streaming (HLS).

Adobes understøttelse af Flash til iOS drejer sig kun om video, mens det fortsat ikke vil være muligt at streame annoncer eller spil udviklet i Flash.

Læs også:
Hvad er op og ned i krigen mellem Apple og Adobe?

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Økonomistyrelsen

    Processtærk it-profil til Statens BI

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S