Adobe GoLive 5

Med den nye version 5 bejler Adobe GoLive til posten som topspiller blandt de professionelle web-design-værktøjer. Især er integrationen med resten af Adobes programpakke suveræn.

Artikel

Adobe har gjort et stykke førsteklasses arbejde med brugerfladen i GoLive. Den er enkel at benytte på trods af, der er kommet flere funktioner i den nye version.

Ikke overraskende er programmet blevet endnu bedre integreret med resten af Adobes programpakke. Man kan således trække og slippe objekterne direkte fra Photoshop, Illustrator og LiveMotion ind i GoLive, hvor filerne kan redigeres. Lag fra Photoshop-filer kan ligeledes importeres til GoLive, hvor man så kan konvertere dem til brugerdefinerede web-formater, som for eksempel baggrundsbillede.

De webkomprimerings muligheder, der kendes fra Photoshop, er nu også bygget ind i GoLive. Man kan optimere et billede til en defineret filstørrelse og det er muligt, at se fire forskellige komprimerings grader af billedet på samme tid. Det giver god mulighed for at få den bedst mulige balance mellem kvalitet og filstørrelse.

Man kan optimere JPEG-, GIF-, PNG-8- og PNG-24- billeder. Programmet kan understøtter dog ikke import af CMYK-filer, hverken i PSD eller TIFF.

HTML-koderne produceres uden at der tilføjes forvirrende koder, og programmet kan arbejde med ASP, ColdFusion, FileMaker, JavaScript samt XML.

I web-editoren er der desuden inkluderet en udmærket QuickTime-editor, hvor man blandt andet kan importere Photoshops lag ind i individuelle QuickTime Sprites. Det er så muligt at eksportere sine videokreationer til QuickTime over internet.

GoLive 5.0
Producent: Adobe, http://www.adobe.dk
Pris med moms: Kr. 2.850,- for fuld version, opgradering koster 1.050,-
Fordele:
Ren HTML-kode
Bedre integration med øvrige Adobe programmer
Indbygget Quicktime editor
Ulemper:
Understøtter ikke FrontPage server extensions
Ingen CMYK-billed import
Karakter: 5 af 6

Denne artikel blev bragt i PC World nr. 17/2000.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job