Snyderobot kickstarter gadgetshow

Titan the Robot var på kort visit i Danmark til TV 2 Beeps store gadgetshow. Vi kom helt tæt på den mekaniske muskelmand, som faktisk er lidt noget snyd. Se med her.

I weekenden afholdt TV 2's gadgetblog Beep for første gang en ny årlig elektronikmesse i Bella Center på Amager.

Fredag blev det hele åbnet af Titan the Robot, der trampede rundt og sang for de fremmødte.

Vi var med til messen og kom helt tæt på den mekaniske muskelmand, som du kan se i videoen her:

[video splash=89580]6d4630e0-e585-370b.mp4[/video]

Men er det nu også en rigtig robotmand? Selv om Titan virker meget overbevisende, skulle der altså gemme sig en mand inden i robotdragten.

Det var dog ikke til at se selv på helt tæt hold. Robotmanden har dog noget, der godt kunne ligne et lille envejs-vindue i brystkassen.

Robottens mekaniske lyde virker overbevisende i videoen, men lydene kommer faktisk fra den lille højttalervogn, som robotten køres væk på til slut.

Du kan se billeder af Titan the Robot i dette galleri, hvor der også er andre fotos fra messen.

Som en tur i Elgiganten

Vi havde store forventninger til Beep 2011, der var slået op til at være Danmarks største gadget-messe.

Men desværre havde arrangørerne ikke fået booket ret mange relevante udstillere, og på mange måder virkede et besøg på messen som en tur i den lokale Elgiganten.

Der var støvsugere, køleskabe, vaskemaskiner og køkkenredskaber.

Mest af alt virkede det, som om udstillerne var mere interesserede i at sælge helt almindeligt elektronikudstyr til tilbudspris end i at fremvise det nyeste af det nye til publikum.

Tager man til en af de store elektronikmesser ude i verden, som eksempelvis IFA i Berlin, vil du kunne se flere udstillere, der har stande, som er større end hele årets Beep-messe.

Dyrt og mangel på gadgets

Billetterne til Beep kostede 125 kroner i forsalg, hvilket virker forholdsvist højt i forhold til den lille mængde udstillere.

Som en af læserne på Beep har skrevet i en kommentar på TV 2-bloggens egen side:

"Det var en skuffelse ud over alle grænser, meget småt, få udstillerer og ekstremt få gadgets!"

Vi håber arrangørerne får booket nogle flere relevante udstillere til næste år, for ligesom robotmanden var weekendens messe lidt noget snyd.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job