Kundeservice dårligst i teleselskaber

Telebranchen har lav kundeservice, siger arrangøren af en konkurrence om netop kundeservice. Niveauet er langt højere i IT-selskaberne. Debitel vipper TDC af pinden som teleselskabet med den bedste service, mens Fujitsu Siemens slår Dell hos IT-selskaberne.

Debitel har den bedste kundeservice blandt de danske teleselskaber, viser en konkurrence afholdt af firmaet Teleperformance.

Firmaet, der selv lever af at sælge call center-ydelser til virksomheder over hele verden, sammenligner hvert år servicen i 75 firmaer i forskellige brancher.

I kategorien telekommunikation er det i år Debitel, der har den bedste svartid, det bedste produktkendskab og er bedst til at skabe gode relationer til kunderne.

Selskabet har dermed overhalet sidste års vinder, TDC.

Generelt viser resultaterne, at kundeservicen i telebranchen har et lavere niveau end i andre brancher, men selskaberne er ved at komme efter det, siger salgschef Christen Bagger, Teleperformance.

Lang ventetid

- De fleste kan huske tiden lige efter teleliberaliseringen, hvor alle teleselskaber havde en svartid på tre kvarter. I Danmark har telebranchen haft et meget lavt forbrug af CRM-systemer (kundestyrings-software, red.) sammenlignet med andre lande, siger Christian Bagger

Teleperformance har også testet kundeservicen hos IT-selskaberne, og de ligger langt foran teleselskaberne.. Fujitsu Siemens og Dell skiftes til at ligge på førstepladsen. Længere nede af listen følger HP og IBM, men alle gør det bedre end teleselskaberne:

- En kunde i IT-branchen forlanger at komme igennem til kundeservice med det samme, og samtidig vinder virksomhederne i den kategori på deres evne til at skabe gode kunderelationer, siger Christen Bagger.

Konkurrencen, der udføres på samme måde i alle de lande, Teleperformance opererer i, afgøres efter 30-35 opkald til hver af de virksomheder, der er indbudt til at deltage. Henvendelserne gennemføres over en periode på et par måneder af mindst fem forskellige testpersoner hos Teleperformance.

Danmarks absolut bedste kundeservice yder kreditkortselskabet Diners Club, oplyser Christen Bagger.

Overtaler kunderne til at blive

Han roser Debitel for at tage CRM i brug.

- Hvis jeg ringer til Debitel som en utilfreds kunde, der gerne vil sige mit abonnement op, så formår de at ændre min opfattelse af produktet, så jeg bliver som kunde, siger Christen Bagger.

Debitel har ikke tidligere været kendt for sin kundeservice, men selskabet har nu ændret strategi og lover kunderne, at de kommer igennem til personlig service inden 60 sekunder, efter at telefonsystemet stiller dem om.

Fra på mandag kører Debitel således en stor tv- og annoncekampagne for at reklamere med sin nye service som det kundevenlige selskab.

Spørgsmål besvares automatisk

Computerworld Online har helt uvidenskabeligt gjort en række forsøg på at ringe til Debitels kundeservice onsdag eftermiddag.

De første gange strandede vi i det computerstyrede telefonsystem, hvor mange af de typiske spørgsmål besvares af det automatiske system. Selvom vi forsøgte at komme igennem til personlig betjening, var det ikke en valgmulighed i systemet.

Den valgmulighed fandt vi først, da vi prøvede at lade, som om vi ønskede at blive kunde hos Debitel. Efter 1,47 minutter fik vi mulighed for at bede om personlig betjening. Herefter gik der 2,10 minutter, før en medarbejder svarede.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere