Artikel top billede

Fynsk it-firma får stor bøde for spam

Fynbo fik dårlig start på sit nye it-firma, da han ville reklamere per mail. Det har nu kostet ham en spam-bøde.

Læs også:

Forbrugerombudsmanden anklages for spam-mails

En fynsk iværksætter har haft en uheldig oplevelse med at starte egen it-virksomhed.

Hans første mails til omverdenen, som forrige år skulle gøre opmærksom på det nye firma, blev af en af modtagerne sendt direkte videre til Forbrugerombudsmanden. 

Her blev startup-virksomhedens tilbud om it-tjenester takseret som ren spam, og der blev indgivet politianmeldese mod fynboen.

Mailen om, at fynboen havde fået foden under eget it-bord, var blevet sendt til 270 personer, som havde været kunder i et andet firma, hvor han tidligere havde været direktør.

Men da ingen af dem på forhånd havde sagt ja tak til at modtage reklame på email fra den firmastartende fynbo, førte sagen til en bøde på 27.000 kroner.

De penge har spam-afsenderen nu har erklæret sig villig til at betale.

Da spam-beskederne blev afsendt inden det personligt ejede firma var blevet stiftet formelt, optræder fynboen i sagen som privatperson.

Derfor ønsker politiet ikke at oplyse yderligere detaljer om den uheldige it-iværksætter, der kan belyse, om han stadig er virksomhedsejer.

Læs også:

Forbrugerombudsmanden anklages for spam-mails




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere