Sikre vindere
Hvor langt kan man komme med gratis scripts fra nettet, hvis man ikke har så meget forstand på scripting, installation og konfigurering af webserveren? Vi har ladet det komme an på en prøve. PC World Online har testet seks forskellige gratis løsninger på en Internet shopping-portal. Konklusionen er dog desværre, at ingen af dem virkede som man kunne håbe. De er ikke lige så simple som nyheds-portalen PHP-nuke. Flere af dem var dog lovende, så en større indsats havde sikkert givet bedre resultater.
Det gratis portal-script PHP-nuke, som vi skrev om i en tidligere artikel, har givet anledning til en del postyr på PC Worlds kontorgange. Man downloader mindre end en megabyte filer, flytter dem over på en PHP-kapabel webserver, kører et database-script - og vupti, så har man en fuldt fungerende nyhedsportal som pcworld.dk med grafisk administration og det hele i en webbrowser.
Det rigtigt smarte ved PHP-Nuke er, at det virker "i første hug". Der er ingen indviklet konfiguration, og installationsproceduren består blot i at uploade en række scripts og køre et enkelt MySQL-database-script.
Vi ville derfor se på, om man kunne tage et andet område som e-handel og gøre det samme. Om der blandt det store udbud af gratis scripts var tilsvarende sikre vindere.
Nemt og gratis
Det skal være nemt og gratis
Forudsætningerne var, at script-løsningen skulle være på en gratis licens til kommerciel brug, og løsningen skulle kunne installeres på ganske kort tid. Platformen var Linux med Apache som webserver med PHP og MySQL, som alle er gratis.
Vi fandt vores scripts på webstedet http://www.hotscripts.com, der indeholder en overflod af scripts indenfor stort set alt. Specielt er der en stor mængde (1.716 helt præcist) PHP-scripts, herunder 26 shopping-carts. ASP-folket behøves ikke at føle sig sat til side her - der er bunker af ASP-scripts, som dog ofte ikke er gratis, men som i almindelighed ikke koster så meget, at det skræmmer nogen væk.
En indkøbsvogn består af to dele: Selve indkøbsdelen, hvor kunden kan bestille varen, og en administrationsdel, hvor butiksindehaveren kan opdatere produktsortimentet.
Kandidaterne
Kandidaterne
Den første, vi prøvede, var Caupo Shop, der så rigtigt lovende ud i demo-versionen. Al dokumentationen var på tysk, hvilket ikke lige er vor stærkeste side. Selve indkøbskurven virkede også fint, men administrationsdelen gav fejl. Synd - det så ellers flot ud. Hvis dokumentationen havde været på engelsk, kan det være, at det ville have givet en opklaring.
Tyske Caupo Shop ser rigtig fornuftig ud. Desværre ville den ikke rigtig makke ret.
Den næste kandidat var EasyShop, som kom uden dokumentation. Det så faktisk ikke rigtigt ud som om, det var færdigt.
En tredie mulighed var FreeTrade, der så meget lovende ud - men administrationsmenuen kom aldrig frem, selv om vi havde logget ind som administrator. På FreeTrades hjemmeside er der dog en funktionel demo - læseren kan prøve selv med admin både som brugernavn og password.
Scriptet så som sagt lovende ud, og et par timers roderi ville sikkert have opklaret tingene, men det er jo ikke forudsætningen for vores lille test, der krævede umiddelbar succes. Der var ikke nogen spændende grafik - men typisk vil webdesigneren alligevel ønske at lave en grafisk tilretning af butikken, og så er en no-nonsense HTML-basis faktisk et bedre udgangspunkt, fordi man ikke skal rode rundt i en eksisterende formattering.
HexaShop Pro så også pæn ud, men det ville søreme heller ikke makke ret.
Sidst på listen var FishCartSQL og eZ trade, som blev diskvalificeret da begge krævede mere komplicerede installationer, og derfor faldt uden for vores klik-og-kør-målsætning. Men specielt eZ trade skal fremhæves her. Selvom installationen så indviklet ud, er der ingen tvivl om, at det er et professionelt produkt. Hvis man ønsker professionel kaliber, vil man nok også have ressourcerne til at bruge lidt længere tid. Men disse løsningers krav til konfiguration af Apache kræver, at man har "sin egen" Apache-server kørende - og det vil i almindelighed ikke være udgangspunktet, hvis man lejer sig ind på et webhotel.
Oppe i trætoppen
Konklusionen er, at man altså ikke altid er lige så heldig som med PHP-Nuke. De fleste scripts kræver en eller anden form for tilretning, men hvis man har lidt forstand på sagerne, så kan man ved at benytte gratis scripts komme et meget langt stykke af vejen. Umiddelbart synes det ikke som et stort arbejde at lave en shop-løsning eller en portal, men realiteterne er, at der bliver brugt mange dyre programmeringstimer, hvis man vælger at lave det hele fra bunden.
En anden fordel er, at disse scripts ofte er lavet med henblik på senere tilretning, og man undgår derfor at lave "spaghetti-kode" og hovsa-løsninger, som udvikleren kan fristes til at kaste sig ud i, når kunde og salgsafdeling begynder at blive utålmodige.