Hackere vil udnytte Windows-hul inden 30 dage

Microsoft advarer om, at en særlig gruppe Windows-brugere risikerer at blive genstand for de it-kriminelles opmærksomhed inden inden for de næste 30 dage.

Artikel top billede

Læs også: Hold øje med opdateringer fra Microsoft og Google

En særlig gruppe af Windows-brugere er i risikozonen på grund af en nyopdaget sårbarhed i Windows-styresystemerne.

Microsoft meddeler, at sikkerhedsopdateringen MS12-020 lapper et hul i Microsofts Remote Desktop Protokol (RDP), der typisk anvendes til på lovlig vis at få fjernadgang til Windows-maskiner.

Nu, hvor hullet er afsløret, ventes det, at de kriminelle vil have fokus på at udnytte det i den kommende tid.

Det er dog kun de brugere, der rent faktisk har RDP slået til, der er i risikozonen. Løsningen anvendes typisk i virksomheds-miljøer.

Selvom Microsoft endnu ikke har set angreb, der udnytter hullet, advarer selskabet om, at det formentlig vil ske inden længe.

"Vi antager, at en kode, der kan udnytte hullet, vil være udviklet inden for de næste 30 dage," skriver Microsoft.

"Vi forstår og sætter pris på, at vores kunder ofte har brug for tid til at evaluere og installere rettelser, så det passer til deres miljø," fortsætter selskabet og beskriver så, hvad der kan ske, hvis kriminelle udnytter hullet.

"Dette kan potentielt udnyttes af en angriber over netværket, inden autentificering er påkrævet. RDP tillades ofte gennem firewall'en på grund af anvendelsen."

"Den gode nyhed er, at Remote Desktop Protocol som standard er slået fra, så størstedelen af arbejdsstationerne er ikke påvirket. Vi anbefaler alligevel på det kraftigste, at du med det samme opdaterer på alle systemer, hvor du har slået Remote Desktop til," advarer Microsoft.

Ormen Morto plagede på lignende vis Windows RDP-brugerne sidste år, og noget kunne tyde på, at der er behov for, at virksomhedere holder ekstra godt øje med denne type sårbarheder.

I hvert fald skriver Microsoft:

"Vi anbefaler også, at du overvejer, hvordan du kan styrke dit miljø mod uautoriserede, hacker-initierede RDP-forbindelser."

Du kan læse en guide til, hvordan du reparerer den aktuelle sårbarhed her.

Læs også: Hold øje med opdateringer fra Microsoft og Google

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Vivant ApS

    Team Lead – Support & Operations

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    E2E Tester

    Fyn

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS