Hackere vil udnytte Windows-hul inden 30 dage

Microsoft advarer om, at en særlig gruppe Windows-brugere risikerer at blive genstand for de it-kriminelles opmærksomhed inden inden for de næste 30 dage.

Artikel top billede

Læs også: Hold øje med opdateringer fra Microsoft og Google

En særlig gruppe af Windows-brugere er i risikozonen på grund af en nyopdaget sårbarhed i Windows-styresystemerne.

Microsoft meddeler, at sikkerhedsopdateringen MS12-020 lapper et hul i Microsofts Remote Desktop Protokol (RDP), der typisk anvendes til på lovlig vis at få fjernadgang til Windows-maskiner.

Nu, hvor hullet er afsløret, ventes det, at de kriminelle vil have fokus på at udnytte det i den kommende tid.

Det er dog kun de brugere, der rent faktisk har RDP slået til, der er i risikozonen. Løsningen anvendes typisk i virksomheds-miljøer.

Selvom Microsoft endnu ikke har set angreb, der udnytter hullet, advarer selskabet om, at det formentlig vil ske inden længe.

"Vi antager, at en kode, der kan udnytte hullet, vil være udviklet inden for de næste 30 dage," skriver Microsoft.

"Vi forstår og sætter pris på, at vores kunder ofte har brug for tid til at evaluere og installere rettelser, så det passer til deres miljø," fortsætter selskabet og beskriver så, hvad der kan ske, hvis kriminelle udnytter hullet.

"Dette kan potentielt udnyttes af en angriber over netværket, inden autentificering er påkrævet. RDP tillades ofte gennem firewall'en på grund af anvendelsen."

"Den gode nyhed er, at Remote Desktop Protocol som standard er slået fra, så størstedelen af arbejdsstationerne er ikke påvirket. Vi anbefaler alligevel på det kraftigste, at du med det samme opdaterer på alle systemer, hvor du har slået Remote Desktop til," advarer Microsoft.

Ormen Morto plagede på lignende vis Windows RDP-brugerne sidste år, og noget kunne tyde på, at der er behov for, at virksomhedere holder ekstra godt øje med denne type sårbarheder.

I hvert fald skriver Microsoft:

"Vi anbefaler også, at du overvejer, hvordan du kan styrke dit miljø mod uautoriserede, hacker-initierede RDP-forbindelser."

Du kan læse en guide til, hvordan du reparerer den aktuelle sårbarhed her.

Læs også: Hold øje med opdateringer fra Microsoft og Google

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv en del af vores nye mobiludviklingsteam i Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S