It-firmaer har svært ved at låne penge i banken

Små it-virksomheder har fået sværere ved at få hjælp i banken, viser nye tal.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Læs også:

It-iværksættere smutter fra Danmark i frustration

Sådan ser en typisk dansk it-iværksætter ud

Det er blevet sværere for små it-virksomheder at få hjælp i banken.

Det skriver Jyllands-Posten, der har set nærmere på tal fra IT-Branchen, der bekræfter, at der er sket et fald på 51 procent i udlån til små it-virksomheder over de seneste år.

Det fald er markant større, end hvad man har oplevet i eksempelvis bygge- og anlægsbranchen.

"Det betyder, at små og mellemstore it-virksomheder har svært ved at skaffe risikovillig kapital, selvom det netop er dem, der har et meget stort vækstpotentiale," forklarer Morten Bangsgaard fra IT-Branchen til Jyllands-Posten.

Et bud på, hvorfor bankerne holder igen, er, at mange af it-virksomhedernes forretninger foregår virtuelt og derfor ikke har et fysisk produkt, bankerne kan forholde sig til.

Nordea afviser dog over for Jyllands-Posten, at man på den måde skelner mellem forskellige brancher.

Læs også:

It-iværksættere smutter fra Danmark i frustration

Sådan ser en typisk dansk it-iværksætter ud

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos