Det betyder Datatilsynets Office 365-dom for dig

En cloud-ekspert tolker her, hvad Datatilsynets udtalelse om Microsofts Office 365 betyder for danske it-chefer, der ønsker at benytte cloud-tjenesten.

Artikel top billede

Læs også:

Her er Datatilsynets dom over Microsofts Office 365

Datatilsynets netop offentliggjorte udtalelse om Office 365 vækker glæde hos Peter Lunding Smith, der er cloud-ansvarlig hos Microsoft-partneren Proactive, jurist og aktiv deltager i debatten om cloud computing og de lovgivningsmæssige udfordringer.

Datatilsynet kalder ikke selv udtalelsen for en blåstempling, men Peter Lunding Smith er ikke bange for at drage den konklusionen, efter at have set nærmere på det ni sider lange dokument

"Jeg opfatter Datatilynets udtalelse som en blåstempling af Microsofts Cloud Services med de forbehold, der nu er for, at Microsoft og kunderne til enhver tid forsat skal overholde reglerne i persondataloven og sikkerhedsbekendtgørelsen med mere," udtaler Peter Lunding Smith. 

Hvad siger du nu til en dansk it-chef, der er i tvivl om, hvorvidt man kan anvende Microsofts cloud til personoplysninger?

"Jeg vil umiddelbart sige, at it-chefen må sætte sig ned sammen med en god rådgiver og vurdere, om registrering af personoplysninger kan være i konflikt med kravet om logning, jævnfør sikkerhedsbekendtgørelsens paragraf 19." 

"Der er ikke i udtalelsen lagt op til, at danske virksomheder og myndigheder ikke må anvende cloud til at opbevare eller håndtere personoplysninger, men omvendt er der et krav om, at søgninger på personoplysninger - i visse tilfælde - skal kunne logges."

Ingen logningsfunktion

I udtalelsen kan man netop læse, at Office 365 ikke indeholder logningsfunktion som krævet efter sikkerhedsbekendtgørelsen, og at man som dataansvarlig skal sikre sig, "at der ikke sker en registrering i løsningen, som udløser krav om logning."

Hvordan skal man som it-chef forholde sig til sådan en formulering?

"Jeg vil ikke blive alt for bekymret over den formulering. Formålet med vor datalovgivning og kravet om logning i sikkerhedsbekendtgørelsens paragraf 19 er jo at beskytte borgerne imod, at uvedkommende, uhindret og uden at blive registreret, kan søge efter personfølsomme data." 

Det kan ifølge Peter Lunding Smith eksempelvis være, hvis en butik tjekker din kreditværdighed i Debitorregistret

"Så er det jo rart, at det bliver logget, så du kan se, hvem der har hentet oplysninger om dig," forklarer han.

Brug af Office 365 som persondataregister

"Når vi taler om at bruge Office 365, så er der sjældent tale om at bruge det som et egentligt persondataregister, og sædvanligvis bruges Office 365 mest til mail og dokumenthåndtering."

"At der kan indgå et personnummer i en mail eller et dokument, mener jeg ikke bør udløse krav om logning, da en standard mail- og dokumentservice jo ikke er indrettet til at uvedkommende kan søge efter personfølsomme data."

Derfor kræver det ikke logning

Peter Lunding Smith peger på, at man, medmindre man allerede kender en persons personnummer eller andre følsomme data, vil få svært at søge det frem, og at det er under alle omstændigheder ikke er almindelig brug af mail og dokumentlagring, som paragraf 19 skal beskytte.

"Det fremgår faktisk indirekte af paragraf 19, stk. to, hvor det fremgår, at personoplysninger, der er indeholdt i et tekstbehandlingsdokument, ikke kræver logning, førend det foreligger i en endelig form."

Ved "endelig form" skal ifølge Peter Lunding Smith forstås, at oplysningerne lagres i en sådan form og i et sådan register, at de er egnede til at søge efter og potentielt kan misbruges.

Kan du forstå, hvis der stadig er it-chefer, der har svært ved at hitte ud af, hvad de må, og hvad de ikke må, når det kommer til cloud computing?

"Ja, det er jo ikke helt let for ikke-jurister at fortolke Datatilsynets udtalelse, og det kunne være ønskeligt med for eksempel en egentlig mærkningsordning overfor forskellige cloud-leverandører og cloud services."

"Men efterhånden bliver der vel indført nogle mere tidssvarende regler samt udarbejdet nogle pjecer, kontrolskemaer eller lignende, der kan gøre det lettere at komme i gang," lyder det fra Peter Lunding Smith. 

Læs også:

Her er Datatilsynets dom over Microsofts Office 365

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS