Del 2: Sådan benchmark-tester du gratis din pc

Det er ikke forbeholdt entusiaster med svulstig hardware at måle ydelsen på deres computer. Du kan med fordel teste mindre kraftfulde maskiner - og eksempelvis se forbedringen, hvis du skifter harddisken. I denne anden og sidste del af vores lynguide viser vi dig vej til gratis benchmark-test af hukommelsen, harddisken og det samlede system.

Del 2: Sådan benchmark-tester du gratis din pc

I første del af vores lynguide til ydelsesmåling af computeren fremhævede vi processor- og grafikbetonede test.

Denne gang skal vi hurtigt omkring flere af de resterende vitale komponenter i computeren - herunder hukommelsen, harddisken og det samlede system.

Sæt hukommelsen på prøve

Computerens midlertidige hukommelse, også kaldet RAM (Random-access memory) fås med forskellig kapacitet, hastighed (frekvens) samt antal kanaler. Disse parametre er sammen medvirkende til at tegne et billede af, om din computer kan tackle mange samtidige opgaver og starter applikationer og spil hurtigt.

Sisoft Sandra 2012 har en indbygget hukommelsestest, der måler hukommelsesbåndbredden i gigabyte per sekund (GBps) samt forsinkelse i nanosekunder. Hent det her.

Test harddisken

Er du træt af, at din olding af en knurrende harddisk sløver systemet, er det på høje tid at teste ydelsen. Det kan du eksempelvis gøre med CrystalDiskMark, der viser både sekventielle samt tilfældige læse- og skrivehastigheder.

Har du også behov for at få oplyst diskens adgangstid/latens, kan du overveje HD Tune, IOMeter eller det såkaldte Physical Disk Benchmark i Sisoft Sandra 2012.

Førstnævnte er dog kun muligt at køre i en prøveversion - du må finde lommedrengen frem, hvis du vil have fuld funktionalitet uden tidsbegrænsning.

Test det samlede system

Hvis du i stedet vil teste hele computeren frem for enkelte komponenter, anbefaler vi PCMark 7, der fås i en gratis udgave. Et alternativ kunne have været Bapcos Sysmark, men det er dyrt og er ofte problematisk at køre.

PCMark 7 kører en lang række test, der stresser processor, grafikkort, hukommelse og systemdisk - og genererer et antal point for hver test, hvor et højere tal afspejler højere ydelse.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job