Softwaregigant ændrer licensbetingelser efter kritik

Efter pres fra sine kunder ændrer softwaregigant nu licensbetingelser. Se her, hvad det betyder for dig.

Artikel top billede

Tegning: Lene Sekjær. (Foto: Lene Sekjær)

Læs også:

Tænk dig godt om og spar kassen på virtualisering

Danmarks største virtualiserings-projekt skudt i gang

Virtualiseringskæmpen har skudt sin VMworld-konference i San Francisco i gang med en god nyhed til alle it-chefer, der kan lide gennemskuelige licensbetingelser.

For VMware har med introduktionen af sin vSphere 5.1-platform taget rykket tilbage til tidligere tiders licensbetingelser.

Det indebærer licensbetaling baseret på antallet af CPU'er fremfor kombinationen af CPU og de såkaldte vRam, som blev introduceret under stort ramaskrig ved sidste års VMworld-konference i USA.

"Faktisk er licensbetingelserne blevet mere gennemskuelige, fordi vi tidligere også havde begrænsninger på antallet af hosts, som man kunne køre. Nu er licensen udelukkende CPU-baseret," fortæller VMwares danske landechef, Peter Klint, til Computerworld.

Dæmper kompleksitet

Baggrunden for ændringerne kommer efter en kundetilfredsheds-undersøgelse, som VMware har foretaget med flere tusinde kunder i det seneste halve år.

Undersøgelserne har ifølge Peter Klint vist, at kunderne foretrækker en mere gennemskuelig licensmodel frem for at skulle holde øje med både CPU og RAM, hvilket da også fik mange kunder til at overveje alternativer til VMware

Alligevel fastholder VMware, at indførelsen af vRAM mere var tænkt som en fremtidssikring af et støt stigende hardware-forbrug end en egentlig mekanisme, der skulle vride flere penge ud af kunderne her og nu.

"Jeg har kun kendskab til to kunder, der har været berørt af vRAM-licensering," siger Peter Klint, der bakker op omkring VMwares oprindelige udmelding om, at indførelsen af vRAM kun ville berøre fire procent af kunderne.

"Kunderne har forklaret, at vRAM er for svært at håndtere, fordi forbruget går op og ned. Og den kritik har vi nu lyttet til og ændrer vores licensbetingelser," lyder det fra Peter Klint.

Gælder ikke alle kunder

For kunder på vSphere 4.x-versioner betyder ændringerne ikke det store, da disse licenser var CPU-baserede.

For kunder på den spritnye vSphere 5.1 vil de nye licensregler gælde, men hvad med kunder på 5.0-versionen, som blev født med den forhadte vRAM-licensering?

"Vi har ikke set de officielle udmeldinger på håndteringen af vSphere-5.0 licensieringen endnu, men det vil være tilgængeligt indenfor de næste par dage."

"For kunder, der har service/opgraderingsaftaler, er der ingen omkostninger ved at opgradere til 5.1," forklarer Peter Klint, VMwares danske country manager.

VMware er ikke det første selskab, der ændrer sine licensregler efter pres fra kunderne.

Citrix har også tidligere ændret sine licensbetingelser, efter kunderne gik i infight med selskabet.

Læs også:

Tænk dig godt om og spar kassen på virtualisering

Danmarks største virtualiserings-projekt skudt i gang

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

    IT-teknisk profil

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job