Softwaregigant ændrer licensbetingelser efter kritik

Efter pres fra sine kunder ændrer softwaregigant nu licensbetingelser. Se her, hvad det betyder for dig.

Artikel top billede

Tegning: Lene Sekjær. (Foto: Lene Sekjær)

Læs også:

Tænk dig godt om og spar kassen på virtualisering

Danmarks største virtualiserings-projekt skudt i gang

Virtualiseringskæmpen har skudt sin VMworld-konference i San Francisco i gang med en god nyhed til alle it-chefer, der kan lide gennemskuelige licensbetingelser.

For VMware har med introduktionen af sin vSphere 5.1-platform taget rykket tilbage til tidligere tiders licensbetingelser.

Det indebærer licensbetaling baseret på antallet af CPU'er fremfor kombinationen af CPU og de såkaldte vRam, som blev introduceret under stort ramaskrig ved sidste års VMworld-konference i USA.

"Faktisk er licensbetingelserne blevet mere gennemskuelige, fordi vi tidligere også havde begrænsninger på antallet af hosts, som man kunne køre. Nu er licensen udelukkende CPU-baseret," fortæller VMwares danske landechef, Peter Klint, til Computerworld.

Dæmper kompleksitet

Baggrunden for ændringerne kommer efter en kundetilfredsheds-undersøgelse, som VMware har foretaget med flere tusinde kunder i det seneste halve år.

Undersøgelserne har ifølge Peter Klint vist, at kunderne foretrækker en mere gennemskuelig licensmodel frem for at skulle holde øje med både CPU og RAM, hvilket da også fik mange kunder til at overveje alternativer til VMware

Alligevel fastholder VMware, at indførelsen af vRAM mere var tænkt som en fremtidssikring af et støt stigende hardware-forbrug end en egentlig mekanisme, der skulle vride flere penge ud af kunderne her og nu.

"Jeg har kun kendskab til to kunder, der har været berørt af vRAM-licensering," siger Peter Klint, der bakker op omkring VMwares oprindelige udmelding om, at indførelsen af vRAM kun ville berøre fire procent af kunderne.

"Kunderne har forklaret, at vRAM er for svært at håndtere, fordi forbruget går op og ned. Og den kritik har vi nu lyttet til og ændrer vores licensbetingelser," lyder det fra Peter Klint.

Gælder ikke alle kunder

For kunder på vSphere 4.x-versioner betyder ændringerne ikke det store, da disse licenser var CPU-baserede.

For kunder på den spritnye vSphere 5.1 vil de nye licensregler gælde, men hvad med kunder på 5.0-versionen, som blev født med den forhadte vRAM-licensering?

"Vi har ikke set de officielle udmeldinger på håndteringen af vSphere-5.0 licensieringen endnu, men det vil være tilgængeligt indenfor de næste par dage."

"For kunder, der har service/opgraderingsaftaler, er der ingen omkostninger ved at opgradere til 5.1," forklarer Peter Klint, VMwares danske country manager.

VMware er ikke det første selskab, der ændrer sine licensregler efter pres fra kunderne.

Citrix har også tidligere ændret sine licensbetingelser, efter kunderne gik i infight med selskabet.

Læs også:

Tænk dig godt om og spar kassen på virtualisering

Danmarks største virtualiserings-projekt skudt i gang

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job