Microsoft: Farlige sikkerhedsbrister i din Windows

19 fejl rettes med denne måneds sikkerhedsopdateringer fra Microsoft i Windows, Internet Explorer 9, Excel og .Net.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft lukker med denne måneds sikkerhedsopdateringer 19 sårbarheder i Windows, Internet Explorer 9, Excel og udviklings-frameworket .Net.

Blandt dem er fire sikkerhedshuller i det netop lancerede Windows 8 og varianten til tablets, Windows RT.

Af månedens seks sikkerhedsbulletiner kategoriseres fire som kritiske, hvilket er Microsofts højeste trusselskategori, mens de resterende to kategoriseres som henholdsvis vigtig og moderat.

Af de 19 sårbarheder, der lukkes, kategoriseres syv som kritiske.

Denne bør du installere først

"IE9-opdateringen er den, der bør installeres først," kommenterer Andrew Storms, der er sikkerhedschef hos nCircle Security.

"Det er en drive-by," tilføjer han med henvisning til en metode, der betyder, at hackerne blot skal lokke brugerne til at besøge et skadeligt websted.

Gør man det med Internet Explorer 9 uden denne sikkerhedsrettelse, kan det uden videre resultere i, at ens pc med Windows 7 eller Vista bliver kapret.

Internet Explorer 9 kan kun køre på disse to versioner af Windows.

Ingen andre versioner af Microsofts browser, heller ikke den nye Internet Explorer 10, er påvirket af MS12-071.

Internet Explorer 10 er indbygget i Windows 8 og Windows RT og udkom i går i en såkaldt release preview-version til Windows 7.

Storm anbefaler, at man placerer installationen af MS12-075 som nummer to på sin opgaveliste.

Denne opdatering lukker tre sårbarheder i Windows kernel mode-drivere, hvoraf én kategoriseres som kritisk.

Det drejer sig om en fejl i styresystemets behandling af TrueType-fonte, som ifølge Storms dog kun kan udnyttes af meget målrettede hackere.

"På trods af at det ser alvorligt ud, så er det ikke særlig realistisk at forvente at se fungerende udnyttelser," lyder vurderingen fra Storms.

Mange kriterier skal opfyldes

Han henviser til en lang række kriterier, der skal opfyldes for et succesfuldt angreb, heriblandt er det nødvendigt at forfalske en proxy-server.

Microsoft giver selv denne fejl værdien "2" på sit Exploitability Index, der beskriver selskabets vurdering af, hvor sandsynligt det er, at en given sårbarhed faktisk vil blive udnyttet.

"Det ville være svært at bygge en exploit-kode," skriver Microsoft om TrueType Font Parsing-sårbarheden.

Dermed er Microsofts og Storms' vurdering på linje.

Denne sårbarhed blev rapporteret til Microsoft via Googles dusørprogram for fejlfinding.

Sidst i september udbetalte Google cirka 29.000 kroner til to sikkerhedseksperter for at have fundet denne sårbarhed.

Fire af de 19 rettede fejl er i Windows 8 og Windows RT. Tre af dem er kritiske og den fjerde kategoriseres som vigtig.

De to kritiske fejl i bulletinen MS12-072 påvirker Windows 8 og tablet-varianten Windows RT, ligesom TrueType-sårbarheden i MS12-075 og en af sårbarhederne i MS12-074, som retter alle versioner af frameworket .Net.

"Jeg er sikker på, at Microsoft er skuffet over at have udgivet Windows 8 sidst i oktober og allerede have udgivet rettelser til det," bemærker Storms.

"Men for at sige det som det er, så er der blevet genbrugt megen kode, så det bør ikke overraske, at der kommer fejlrettelser til Windows 8. På trods af al den snak om, at de nyeste platforme er de sikreste, så vil der stadig blive fundet fejl, som skal rettes."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Økonomistyrelsen

Udviklere til statens nye AI-platform

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen