Oracle helt tavs trods massive Java-advarsler

Selvom der er massevis af advarsler mod et kritisk Java-hul, er leverandøren Oracle tavs.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

I det seneste døgn har sikkerhedsalarmerne bimlet og bamlet hos it-sikkerhedseksperter og statslige sikkerhedstjenester på gund af et kritisk sikkerhedshul fundet i Java 7 version 10.

Sikkerhedsselskabet CSIS Security Group angiver, at hullet skyldes, at Oracle har glemt at implementere sikkerhedsforanstaltninger i Javas JRE (Java Runtime Environment), som gør det muligt for it-kriminelle at afvikle ondsindet kode på brugeres computere.

Mens de mange advarsler bliver spredt på nettet, vender alle øjnene mod Java-leverandøren Oracle, der kan lappe hullet.

Ingen kommentarer fra Oracle

Men på Oracles sikkerhedsblog er seneste opdatering fra oktober 2012, hvor der også var problemer med Java. 

Et opkald til Oracles amerikanske hovedkontor i Silicon Valley, Californien, hvor det i skrivende stund er nat, bliver besvaret med en telefonsvarer.

Fra Oracles danske afdeling har Computerworld modtaget en mail fra selskabets kommunikationsdirektør for Norden, Anders Lund Rendtoff, med følgende ordlyd:

"For øjeblikket har Oracle ingen kommentarer."

Oracles næste berammede sikkerhedsopdatering er tirsdag den 15. januar, hvor der af gode grunde ikke er nævnt et ord om det helt friske sikkerhedshul i Java 7. 

Flere sikkerhedsselskaber som blandt andre CSIS Security Group har sendt oplysningerne om sikkerhedshullet i Java 7 til Oracle.

CSIS Security Group har endnu ikke fået noget svar fra it-giganten.

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Københavnsområdet

IT-Universitetet i København

CIO

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos