Oracle helt tavs trods massive Java-advarsler

Selvom der er massevis af advarsler mod et kritisk Java-hul, er leverandøren Oracle tavs.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

I det seneste døgn har sikkerhedsalarmerne bimlet og bamlet hos it-sikkerhedseksperter og statslige sikkerhedstjenester på gund af et kritisk sikkerhedshul fundet i Java 7 version 10.

Sikkerhedsselskabet CSIS Security Group angiver, at hullet skyldes, at Oracle har glemt at implementere sikkerhedsforanstaltninger i Javas JRE (Java Runtime Environment), som gør det muligt for it-kriminelle at afvikle ondsindet kode på brugeres computere.

Mens de mange advarsler bliver spredt på nettet, vender alle øjnene mod Java-leverandøren Oracle, der kan lappe hullet.

Ingen kommentarer fra Oracle

Men på Oracles sikkerhedsblog er seneste opdatering fra oktober 2012, hvor der også var problemer med Java. 

Et opkald til Oracles amerikanske hovedkontor i Silicon Valley, Californien, hvor det i skrivende stund er nat, bliver besvaret med en telefonsvarer.

Fra Oracles danske afdeling har Computerworld modtaget en mail fra selskabets kommunikationsdirektør for Norden, Anders Lund Rendtoff, med følgende ordlyd:

"For øjeblikket har Oracle ingen kommentarer."

Oracles næste berammede sikkerhedsopdatering er tirsdag den 15. januar, hvor der af gode grunde ikke er nævnt et ord om det helt friske sikkerhedshul i Java 7. 

Flere sikkerhedsselskaber som blandt andre CSIS Security Group har sendt oplysningerne om sikkerhedshullet i Java 7 til Oracle.

CSIS Security Group har endnu ikke fået noget svar fra it-giganten.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S