Sårbarhed fundet i kendt mailprogram: Sådan lapper du den

Notes-pakken fra IBM skal lappes. Her kan du finde midlertidigt lappegrej.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

En sårbarhed i Notes kan misbruges til ekstern kodekørsel.

Ifølge sikkerhedsfirmaet CSIS Security Group er der tale om en sårbarhed eller designfejl i Notes, der kan udnyttes igennem at indlejre Java applets og JavaScript i HTML-kode, der så kan misbruges til afvikling af ondsindet kode, uden at brugeren gør noget.

IBM advarer selv om sårbarheden på firmaets webside.

På hjemmesiden kan du også finde forskellige såkaldte workarounds, der stopper problemet midlertidigt, indtil IBM har udgivet en rettelse til problemet.

Det lover firmaet i øvrigt, at det vil ske snarest.

Alle styresystemer

Sårbarheden i Notes rammer flere versioner af programmet, herunder den nyeste udgave, som er version 9.

Desuden er alle platforme berørt af problemet. Det gælder således både for brugere af Linux, Mac OS og Windows.

Du kan finde mere information om sårbarheden og anvisning på midlertidigt lappegrej her.

En af løsningerne er, måske ikke så overraskende at deaktivere Java applets og JavaScript.

Læs også:
IBM-chef: Derfor siver Lotus Notes-brugerne væk

B&O: Sådan droppede vi Notes og gik i skyen

Microsoft på strandhugst hos Lotus Notes-brugerne

Derfor løber Microsoft med IBM's Notes-kunder

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos