Sårbarhed fundet i kendt mailprogram: Sådan lapper du den

Notes-pakken fra IBM skal lappes. Her kan du finde midlertidigt lappegrej.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

En sårbarhed i Notes kan misbruges til ekstern kodekørsel.

Ifølge sikkerhedsfirmaet CSIS Security Group er der tale om en sårbarhed eller designfejl i Notes, der kan udnyttes igennem at indlejre Java applets og JavaScript i HTML-kode, der så kan misbruges til afvikling af ondsindet kode, uden at brugeren gør noget.

IBM advarer selv om sårbarheden på firmaets webside.

På hjemmesiden kan du også finde forskellige såkaldte workarounds, der stopper problemet midlertidigt, indtil IBM har udgivet en rettelse til problemet.

Det lover firmaet i øvrigt, at det vil ske snarest.

Alle styresystemer

Sårbarheden i Notes rammer flere versioner af programmet, herunder den nyeste udgave, som er version 9.

Desuden er alle platforme berørt af problemet. Det gælder således både for brugere af Linux, Mac OS og Windows.

Du kan finde mere information om sårbarheden og anvisning på midlertidigt lappegrej her.

En af løsningerne er, måske ikke så overraskende at deaktivere Java applets og JavaScript.

Læs også:
IBM-chef: Derfor siver Lotus Notes-brugerne væk

B&O: Sådan droppede vi Notes og gik i skyen

Microsoft på strandhugst hos Lotus Notes-brugerne

Derfor løber Microsoft med IBM's Notes-kunder

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S